NASK oglosil plany wprowadzenia od 1 stycznia 1996 roku nowego cennika oplat za swiadczone przez siebie uslugi w zakresie sieci komputerowych, w tym Internetu. Nowy cennik wprowadza istotna i wyjatkowo niekorzystna zmiane - oplaty za ilosc informacji przesylanej od i do abonenta NASK. "Polska Spolecznosc Internetu" stoi na stanowisku, ze wprowadzenie sugerowanych przez NASK oplat za ruch w sieci wplynie wyjatkowo niekorzystnie na - i tak nie najbardziej dynamiczny w porownaniu z innymi krajami Europy - rozwoj Internetu w Polsce. Dlatego tez zdecydowanie sprzeciwiamy sie wykorzystywaniu przez NASK pozycji monopolisty i wprowadzeniu w zycie nowego cennika w planowanej postaci. Kwestionujemy zarowno zasade taryfikacji za ruch w sieci, jak i wysokosc planowanych oplat.
PSI uwaza, ze zasada placenia za ilosc informacji przesylanych od i do abonenta jest dla niego wyjatkowo niekorzystna. Po pierwsze, ruch przychodzacy pozostaje poza kontrola abonenta. Kazdy uzytkownik Internetu moze wygenerowac dowolnie wielka ilosc informacji i przeslac je za pomoca poczty elektronicznej kazdemu abonentowi bez jego wiedzy i zgody. Oplata za te niechciana przesylke moze w krancowym przypadku zrujnowac abonenta finansowo. Po drugie, ruch wychodzacy pozostaje pod kontrola abonenta jedynie czesciowo. O ile kontroluje on te czesc ruchu w sieci, ktora sam generuje (np. wysylajac poczte elektroniczna), to na przesylanie pozostalej czesci informacji, generowane przez innych abonentow, nie ma juz wplywu. W nowoczesnych systemach informacyjnych (WWW) przy oplatach za ruch wychodzacy mielibysmy do czynienia z niepozadanym zjawiskiem: im lepsze abonent oferuje uslugi, tym wieksze koszty ponosi. Proponowana przez NASK taryfikacja - za obustronny ruch w sieci - laczy wady obu sposobow taryfikacji i dlatego nie moze byc zaakceptowana. Po trzecie, przy nowej zasadzie taryfikacji abonent nie ma zadnej mozliwosci sprawdzenia, czy oplata zostala naliczona prawidlowo. Dostepne operatorowi urzadzenia sluzace taryfikacji - o ile w ogole mozna je zastosowac - zwiekszaja w dodatku koszty eksploatacji sieci. Jedyna zasada konstrukcji cennika, jaka akceptujemy, jest obowiazujaca dotychczas tak w Polsce, jak i w zdecydowanej wiekszosci krajow swiata, oplata za przeplywnosc dostepnego abonentowi pasma. Abonent ma wtedy suwerenna mozliwosc wyboru takiej przeplywnosci i takiej oplaty, aby zaspokojone zostaly jego potrzeby w ramach srodkow, ktorymi dysponuje.
PSI uwaza, ze proponowane przez NASK oplaty za dostep do Internetu sa znacznie zawyzone, a skala podwyzki niezwykle wysoka. Aby udowodnic te druga teze, posluzymy sie przykladem. Abonent, przylaczony dzis przez NASK do Internetu z przeplywnoscia 128 kbps, a wykorzystujacy ja srednio w polowie, placi 13577 zl kwartalnie. Kwota ta nie zalezy od wykorzystania przeplywnosci lacza, ktore pozwala na uzyskanie w krytycznych momentach pelnej mozliwej szybkosci transmisji danych, co jest istotne dla uslug interakcyjnych, takich jak telnet czy WWW. Wedlug planowanego cennika, abonent placilby kwartalnie 10170 zl i moglby w ramach tej kwoty przetransferowac 2130 MB w ruchu zagranicznym lub 8520 MB w ruchu krajowym. Ta ilosc informacji stanowi niecale 2% dzisiejszego wykorzystania lacza jesli chodzi o ruch zagraniczny lub 7% gdyby ruch byl wylacznie krajowy. Gdyby abonent chcial utrzymac ruch w sieci na dotychczasowym poziomie, musialby zaplacic dodatkowo za 121500 MB w ruchu zagranicznym niemal 190000 zl (!), a w ruchu krajowym dodatkowo ponad 10000 zl. Podwyzka cen w ruchu zagranicznym wynosi wiec w tym przypadku niemal 1600% (!). Dla wyzszych przeplywnosci lacz, niezbednych dla zastosowan multimedialnych, najlepiej sluzacych promocji Polski w swiecie, podwyzka oplat jest czterdziestokrotna. Nie trzeba chyba przypominac, ze Internet jest siecia globalna, a zatem prohibicyjne ceny NASK zmierzaja do odciecia Polski od swiatowej infrastruktury informacyjnej. Nie chodzi tu tylko o to, ze korzystanie w Polsce ze swiatowych zasobow informacyjnych byloby niedostepne. Nie moglibysmy jednak rowniez udostepniac informacji o Polsce, czesto przygotowywanej spoleczna praca pasjonatow Internetu, naszym swiatowym partnerom z sieci. Jesli chodzi natomiast o bezwzgledna wysokosc proponowanych oplat uwazamy, ze NASK powinien przedstawic sieciowej (i nie tylko) opinii publicznej szerokie uzasadnienie proponowanych cen, w ktorym wyjasni, jakie sa rzeczywiste przyczyny tak znacznych kosztow jego dzialania, ktore zamierza pokryc wplywami od abonentow, zwlaszcza, ze jakosc uslug swiadczonych przez NASK pozostawia nadal wiele do zyczenia. Rozumiejac koniecznosc zwiekszenia oplat oczekujemy przedstawienia przez NASK aktualnego wykorzystania istniejacych polaczen oraz opracowania i konsultacji w srodowisku sieciowym nowego cennika, opartego o zasade oplat za zamowiona przeplywnosc lacza.
Analiza oplat pobieranych przez europejskich dostawcow uslug sieciowych pokazuje, ze NASK zamierza zanizac ceny uslug komercyjnych traktujac dotacje z budzetu panstwa - przeznaczone na utrzymanie i rozwoj sieci dla srodowisk naukowych i akademickich - jako zrodlo ich subsydiowania.
"Polska Spolecznosc Internetu" uwaza, ze sprawa planowanej drastycznej podwyzki cen za uslugi swiadczone przez NASK jest jedynie jedna z kwestii dotychczasowej budowy sieci w Polsce, ktore musza zostac niezwlocznie wyjasnione i unormowane. PSI stoi na stanowisku, ze rozwoj Internetu w Polsce jest jednym z najwazniejszych wyzwan cywilizacyjnych dla naszego kraju i nie moze on zostac zahamowany przez woluntarystyczne decyzje monopolistycznych urzednikow, na dodatek oplacanych z budzetu panstwa, a zatem z pieniedzy polskich podatnikow. W przypadku wprowadzenia planowanej przez NASK zmiany zasad taryfikacji ruchu w sieci, hamujacej cywilizacyjny rozwoj naszego kraju i ograniczajacej mozliwosci promocji Polski w swiecie, PSI rozwazy mozliwosc wystapienia ze stosownymi wnioskami do Urzedu Antymonopolowego i Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, a takze powiadomi o niekorzystnym rozwoju wydarzen w naszym kraju miedzynarodowa organizacje koordynujaca rozwoj Internetu - Internet Society.
"Polska Spolecznosc Internetu" jest istniejacym od lipca 1995 roku stowarzyszeniem, ktore stawia sobie za cel dzialalnosc na rzecz rozwoju Internetu w Polsce oraz przygotowanie ludzi do zycia w warunkach globalnego spoleczenstwa informacyjnego. PSI liczy sobie dzis ponad 250 czlonkow z kraju i zagranicy.