Główna >>

RSS
Nie idźmy na tę wojnę! To nie nasza wojna!

 

Niemożliwe, ale jak to działa?

2011-02-13, zmodyfikowana: 2012-12-20   kategorie: ciekawe

Już nieraz można było zobaczyć próby odtworzenia w naturze słynnych "figur niemożliwych" z rysunków M.C.Eschera - tworzono konstrukcje, które dzięki pewnym sztuczkom z perspektywą oglądane z określonego miejsca wyglądają dokładnie tak jak te narysowane przez Eschera. Kilka takich przykładów można znaleźć np. tutaj; jest ich oczywiście o wiele więcej - budowano je nawet z klocków Lego.

Jednak pokazany na tym filmie (oryginalny film już nie jest dostępny, ale znalazłem inny) model niemożliwego wodospadu Eschera robi o tyle niesamowite wrażenie, że... działa! Naprawdę płynie przez niego woda i spada na koło wodne u jego podstawy. Nie może być zatem zbudowany tak jak w pierwszym z powyższych przykładów, gdyż wówczas koło wodne ewidentnie nie mogłoby się znajdować pod górnym wylotem wody. Konstrukcja zatem musi być bardziej zbliżona do tej z LEGO, ale w niej z kolei kanał, którym płynie woda, składa się z kilku niepołączonych ze sobą odcinków, które tylko wizualnie stanowią całość. Jak zatem ta woda tu przepływa?

Autor filmu niestety nie zechciał zmienić kąta widzenia kamery i pokazać nam, jak to naprawdę jest zrobione, pozostawiając nas w zdziwieniu i z nielichą zagadką do rozwiązania. No, jak to działa...?

PS. Znalazło się i wyjaśnienie; a można i prościej...

komentarze (0) >>>