Główna >>

RSS
Nie idźmy na tę wojnę! To nie nasza wojna!

 

Nieznana gwiazda

2011-11-01   kategorie: muzyka

Dilana Robichaux - tak nazywa się pani, o istnieniu której dowiedziałem się niedawno za pośrednictwem niezawodnego Wykopu ;). Z uwagi jednak na trudne do wymówienia - przynajmniej dla Amerykanów ;) - nazwisko, na scenie posługuje się zwykle tylko imieniem.

Jej talent objawił się szerszej publiczności za sprawą wyemitowanego w 2006 roku programu telewizyjnego Rock Star Supernova, w którym - w formule nieco zbliżonej do programów typu "Idol" - szukano wokalisty dla nowo utworzonej supergrupy rockowej. Dilana nie wygrała wówczas tego programu, ponieważ - co wprost powiedzieli jej w finale pełniący funkcję jurorów członkowie zespołu - była zbyt dobra; gdyby ona została wybrana na wokalistkę grupy, reszta zespołu stanowiłaby dla niej tylko tło; publiczność zwracałaby uwagę tylko na Dilanę, a nie na pozostałych muzyków.

Udział w programie przysporzył jej jednak na tyle popularności, że zaczęła na szerszą skalę koncertować i nagrywać płyty. Dilana ma rewelacyjny, rockowy głos, dorównujący, a może nawet przewyższający takie gwiazdy jak Janis Joplin czy Tina Turner. Do tego jednak jest prawdziwym "zwierzęciem scenicznym" i demonstruje na estradzie taką ekspresję, spontaniczność i żywiołowość, jakiej nie miała żadna z wymienionych pań. Oglądając jej występy, nie sposób nie "zarazić się" płynącą od niej radością. Wciąż pozostaje jednak dość mało znana, być może między innymi dlatego, że o ile jest świetna w wykonywaniu utworów innych muzyków, i jej wersje w opinii niektórych czasami nawet przewyższają oryginały, to brakuje jej oryginalnego, własnego materiału, który mogłaby wykonywać na płytach i koncertach. Utwory, które sama pisze, są raczej słabe, przydałaby się jej zatem np. współpraca z jakimś zespołem mającym naprawdę dobrego kompozytora. Być może tak się stanie i jeszcze o niej usłyszymy, bo potencjał ma ogromny.

Póki co, zachęcam do obejrzenia i wysłuchania kilku utworów w jej wykonaniu. Na początek cover piosenki "Killer Queen" zespołu Queen - myślę, że sam Freddie Mercury by się nie powstydził...

Tutaj kilka jej występów z programu Rock Star Supernova:
Psycho Killer grupy Talking Heads
Roxanne grupy The Police
Zombie grupy Cranberries
Ring of Fire Johnny'ego Casha
Behind Blue Eyes grupy The Who

Tu z kolei możemy zobaczyć, że Dilana nie gorzej radzi sobie w kameralnych występach przy akompaniamencie samej tylko gitary:
mieszanka What If God Was One Of Us Joan Osborne i wspomnianego już Zombie
Wicked Games Chrisa Isaaka (wspólny występ z innym finalistą programu Rock Star Supernova - Magni Ásgeirssonem)
dużo zabawy z piosenką Hit Me Baby One More Time Britney Spears...

I na deser ;) Dilana w popisowym numerze Janis Joplin czyli Mercedes Benz...

W powiązanych filmach na YouTube można znaleźć dużo więcej jej świetnych występów - zachęcam do eksplorowania, bo warto!

komentarze (2) >>>