Główna >>

RSS
Nie idźmy na tę wojnę! To nie nasza wojna!

 

It's the end of the world as we know it...

2009-04-21   kategorie: nowości praca społeczeństwo

Ten tytuł, zaczerpnięty z piosenki zespołu REM, znakomicie oddaje to, co czeka nas być może już niedługo, jeżeli 5 maja Parlament Europejski przyjmie tzw. "pakiet telekomunikacyjny". Wówczas, zgodnie z prawem, dostawcy Internetu będą mogli nam ograniczać, do jakich adresów będziemy mieć dostęp, a do jakich nie. Propozycja ta jest maskowana jako wprowadzenie możliwości oferowania przez ISP "pakietów" internetowych, które - podobnie jak pakiety kanałów w telewizji kablowej - zawierałyby dostęp tylko do niektórych, wybranych serwisów. Konsekwencje tego z pozoru niewinnego zapisu mogą zaś być takie, że jeżeli jakaś strona nie znajdzie się w "pakiecie", znaczna część internautów nie będzie miała do niej dostępu. Nie będzie też mogła zapewne wysłać e-maila do kogoś, kto ma konto pocztowe na serwerze nie objętym "pakietem". A głowę daję, że miejsce w takim "pakiecie" będzie zagwarantowane tylko dla gigantów - najpopularniejszych portali, największych sklepów internetowych i stron wielkich firm, które będzie stać na zapłacenie za to, aby się w takim "pakiecie" znaleźć. Małe prywatne strony - takie jak chociażby moja ;) - które stanowią prawdziwą "sól" Internetu i zwykle na nich można znaleźć najciekawsze treści, nie mają szans. Więcej na temat tej sprawy można poczytać w Dzienniku Internautów (swoją drogą, ciekawe czy ten serwis już "załapałby" się do podstawowego pakietu, czy też potraktowany byłby jako zbyt "niszowy" w porównaniu z takim np. Onetem?)

I czy nie mam racji, że będzie to "koniec świata, jaki znamy"? Ale możemy spróbować temu zapobiec! Strona Blackout Europe (bywa czasami niedostępna z powodu przeciążenia) zachęca do wysyłania listów do posłów do PE apelujących do głosowania przeciw proponowanemu prawu. Lista polskich posłów do PE jest tutaj, ja natomiast pozwoliłem sobie przygotować wzór listu, który do takiego posła możnaby wysłać - jako że oczywiście jest to tylko wzór, zachęcam do modyfikowania go wedle własnego uznania i wysyłania do tych posłów z powyższej listy, którzy według was dają szansę zajęcia się problemem:

 

Szanowna Pani Poseł/Szanowny Panie Pośle !

Bardzo proszę o poświęcenie chwili czasu na przeanalizowanie katastrofalnych skutków ewentualnego wejścia w życie tzw. "pakietu telekomunikacyjnego", nad którym Parlament Europejski ma głosować 5 maja br.

Proponowana regulacja stanowi, iż operatorzy telekomunikacyjni będą mieli prawo ograniczać adresy internetowe, do których abonenci będą mieli dostęp, i decydować, z jakich serwisów użytkownik może korzystać, a z jakich nie. Jest to ukryte pod postacią "nowych opcji", z których użytkownicy mogą wybierać. W rzeczywistości jednak oznacza to sprzedaż klientom Internetu w "pakietach", analogicznych do pakietów kanałów telewizyjnych. Będzie to Internet o bardzo ograniczonym dostępie, zupełnie niepodobny do tego, jakiego używamy dziś. Dzisiejszy Internet pozwala na swobodną wymianę informacji między dowolnymi osobami czy firmami - w tym leży jedna z jego głównych zalet dla społeczeństwa. Po podzieleniu go na "pakiety" ta możliwość przestanie istnieć.

Obecnie każdy może wypowiadać się publicznie za pośrednictwem swojego bloga czy strony WWW. Pod rządami nowego prawa, jeżeli czyjejś strony nie będzie w "pakiecie", do którego abonenci mają wykupiony dostęp, nie będą oni mogli jej zobaczyć. Nie będzie można też skomunikować się e-mailowo z osobami, których skrzynki nie znajdują się na serwerze zawartym w "pakiecie" - chociażby w taki właśnie sposób, jak ja obecnie piszę do Pani/Pana. A z pewnością właścicieli indywidualnych hobbystycznych stron, czy małych firm prowadzących niszową działalność, nie będzie stać na to, aby znaleźć się w takim pakiecie. Pozostaną jedynie giganci - największe portale czy sklepy internetowe, witryny megakorporacji. Znaczna część treści, które tworzą obecnie wartość Internetu, zostanie wyeliminowana z obiegu publicznego.

Jeśli obecnie nie zagłosujecie Państwo przeciwko temu prawu, skutki jego wejścia w życie będą niemożliwe do odwrócenia. Nasza wolność słowa, wymiany informacji, handlu, kultury, rozrywki zostanie poważnie ograniczona. Propozycja, nad którą Parlament ma obecnie debatować, pod pozornie niewinną nazwą "pakietu telekomunikacyjnego" niesie ze sobą zagrożenie dla naszej przyszłości.

W imię dobra wszystkich obywateli apeluję do Pani/Pana o głosowanie PRZECIWKO proponowanemu prawu.

komentarze (0) >>>