Główna >>

RSS
Nie idźmy na tę wojnę! To nie nasza wojna!

 

Nareszcie jest wyszukiwarka grafiki!

2009-10-29   kategorie: praca

Po wielu latach od powstania pierwszych wyszukiwarek internetowych pojawił się serwis, na który zapewne czekało wielu internautów - wyszukiwarka pozwalająca wyszukiwać w Sieci nie tekst, lecz grafikę. Jak to? - może ktoś zaprotestować; przecież wyszukiwarka grafiki jest od dawna obecna np. w Google! Owszem, ale ta wyszukiwarka tak naprawdę działa również w oparciu o tekst - pokazuje nam obrazki, w których opisie lub nazwie znajdują się szukane przez nas frazy. Prawdziwe wyszukiwanie grafiki polegałoby na wyszukaniu na podstawie zawartości obrazka, a nie jego opisu - np. "pokazujemy" wyszukiwarce zdjęcie samochodu, a ona znajduje nam inne podobne zdjęcia samochodów... Tego wyszukiwarka Google nie potrafi - ani też żadna inna.

A właściwie nie potrafiła dotychczas. Jak bowiem napisałem powyżej, od niedawna dostępna jest publicznie w Sieci (wcześniej serwis był w fazie testowej i można było z niego korzystać tylko za zaproszeniami) pierwsza "prawdziwa" wyszukiwarka grafiki, działająca na opisanej powyżej zasadzie. Opracowany przez firmę Hitachi serwis GazoPa (serwis już nie istnieje; technologia została wykupiona przez Google i włączona do ich wyszukiwarki) pozwala na wyszukiwanie podobnych obrazków według zadanego obrazka-wzorca. Ten wzorcowy obrazek można załadować ze swojego dysku, wskazać adresem URL jeżeli znajduje się już w Sieci, albo... narysować korzystając z osadzonej na stronie prostej aplikacji graficznej we Flashu. Warto zapoznać się z tym bardzo ciekawym narzędziem - efekty jego wyszukiwań są naprawdę bardzo interesujące i niejednokrotnie mogą się przydać...

(Informację o tym znakomitym serwisie zaczerpnąłem z wartościowego blogu Jacka Mońki, gdzie pojawia się wiele internetowych nowinek...)

komentarze (1) >>>