Główna >>

RSS
Nie idźmy na tę wojnę! To nie nasza wojna!

 

Lista dostawców Internetu w Polsce

2007-11-18   kategorie: praca

W latach 1996-2003 prowadziłem listę dostawców Internetu w Polsce, która była jedną z bardziej znanych i popularnych stron w polskiej Sieci. Pomysł na stworzenie takiej listy wziął się stąd, że w tym czasie wcale nie było łatwo ani o dostęp do Internetu, ani nawet o informacje o (niezbyt licznych) firmach świadczących usługi takiego dostępu! Pożyteczne było zatem zebranie i udostępnienie informacji o wszystkich takich firmach w jednym miejscu. Moja lista nie była pierwsza, istniało przed nią kilka podobnych, ale moim oryginalnym pomysłem było uporządkowanie listy nie alfabetycznie według nazw firm, jak to czynili wszyscy moi poprzednicy, ale - co wydawało mi się jedynym logicznym układem - geograficznie. Osoba poszukująca dostępu do Internetu będzie przecież szukać dostawcy w swojej okolicy; nie będzie zainteresowana ciągnięciem kabla z drugiego końca Polski, czy też - w przypadku najpopularniejszego w tamtych czasach dostępu dial-up - dzwonieniem na numer dostępowy dostawcy w innym mieście po stawkach międzymiastowych.

W końcowych latach funkcjonowania listy jej aktualizacja była naprawdę ciężką pracą, wymagającą śledzenia na bieżąco informacji o powstających, likwidowanych i przekształcających się firmach, zmianach ich adresów i numerów telefonów itd. Przy coraz większej liczbie tych firm przestałem po prostu za tymi zmianami nadążać i zdecydowałem się zawiesić aktualizację listy. Planowałem wznowić jej działanie w nowej formule, z interfejsem umożliwiającym samym firmom dodawanie i aktualizację informacji o sobie, ale ostatecznie doszedłem do wniosku, że w chwili obecnej, gdy operatorów internetowych jest tak wielu, a ich reklamy spotykamy na każdym kroku, nie ma to już większego sensu - ktoś, kto szuka dostępu do Internetu, łatwo go znajdzie bez potrzeby korzystania z takiej listy.

Lista pozostała więc w stanie z początku 2003 roku i w chwili obecnej ma już jedynie wartość archiwalną. Jeżeli chcesz obejrzeć, jak wyglądała, możesz ją znaleźć tutaj.

komentarze (0) >>>