Najnowsze wpisy ⇓   Artykuły   Oprogramowanie   Materiały dydaktyczne   Kontakt

Obecnie pracuję jako inżynier oprogramowania w firmie Motorola Solutions, ale wcześniej przez 20 lat (1988-2008) pracowałem na Akademii Pedagogicznej (wcześniej Wyższej Szkole Pedagogicznej, a aktualnie Uniwersytecie Pedagogicznym) w Krakowie, początkowo jako pracownik dydaktyczny w Katedrze Informatyki, a potem jako administrator sieci. Sieciami komputerowymi, a w szczególności Internetem (wcześniej funkcjonującym wówczas na uczelniach Bitnetem), zajmuję się mniej więcej od 1992 roku. W latach 1994-1995, jeszcze jako pracownik dydaktyczny, uruchamiałem na uczelni pierwsze serwery poczty elektronicznej i WWW w Katedrze Informatyki (wtedy Samodzielnym Zakładzie Informatyki), a od roku 1997 administrowałem serwerem uczelnianym.

Uwaga: dla uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości, niniejszym wyraźnie stwierdzam, że ta strona jest wyłącznie moją stroną prywatną i reprezentuję tutaj tylko siebie, a nie żadnego z moich przeszłych bądź obecnych pracodawców!

Od początku mojego zainteresowania Internetem chciałem upowszechniać wiedzę na ten mało jeszcze wtedy znany temat. Stąd też moja współpraca z czasopismami komputerowymi: w latach 1995-96 z dwumiesięcznikiem "Netforum" (obecnie już nieistniejącym), a od 1996 do 2003 z miesięcznikiem "Internet" - niestety również już nieistniejącym... Okazjonalnie pisałem też do innych czasopism oraz występowałem na różnych konferencjach o tematyce internetowej. Wszystkie te publikacje zgromadziłem na osobnej stronie, na którą zapraszam; można tam znaleźć wiele ciekawych - jak myślę - informacji...

Także w latach 1996-2003 prowadziłem listę dostawców Internetu w Polsce, o której więcej piszę tutaj. Ta lista obecnie już nie jest aktualizowana i została zachowana w postaci archiwalnej dla zainteresowanych.

 
Programowaniem zajmowałem się jeszcze znacznie wcześniej niż Internetem. Większość programów pisałem jednak na własny użytek (i serwerów, którymi administruję), tylko nieliczne mają postać nadającą się do rozpowszechniania. Oto one:

Programy/usługi dostępne online z poziomu strony WWW:

Programy dla Unixa/Linuxa:

 • textconv.pl - skrypt w Perlu usuwający z przesyłek e-mailowych typu multipart wszystkie części nie będące czystym tekstem ASCII (HTML, wszelkie binaria itp.), pozostawiając tylko fragmenty tekstowe umieszczone kolejno po sobie (bez struktury multipart). Może być użyty jako element systemu filtrowania poczty. Licencja: public domain.
 • Kilka nowych rozszerzeń (FEATUREs) do serwera pocztowego sendmail, rozbudowujących kontrolę nad przyjmowaniem/wysyłaniem poczty (na razie opis tylko w wersji angielskiej). Licencja: na tych samych warunkach co sendmail.
 • fixowner - przydatny program do korygowania praw własności plików załadowanych przez skrypty WWW (zob. opis). Licencja: GPL.

Programy dla MS-DOS/MS-Windows:

 • Canon FixAVI - program naprawiający problemy z odtwarzaniem plików AVI z aparatów Canon w Windows. Licencja: GPL.
 • Siemens-fixer - program do konwersji plików .WAV nagranych na niektórych telefonach komórkowych Siemens (np. A65) do formatu czytelnego na PC. Licencja: GPL.
 • 300BM - chyba najmniejszy na świecie (766 bajtów) program do transmisji plików przez łącze RS-232. Napisałem go wspólnie z innym użytkownikiem Atari Portfolio z przeznaczeniem do transmisji danych między tym komputerem a stacjonarnym PC - dlatego trzeba było, aby był jak najmniejszy... Z punktu widzenia użytkownika Portfolio istotną cechą programu jest fakt, że potrafi on najpierw wysłać sam siebie przez kabel szeregowy na komputer, na którym jest tylko goły DOS...
  Niestety, mój Atari Portfolio zakończył swój żywot, tak więc nie korzystam już z tego programu... :-( Może jednak jeszcze komuś się przyda?... Licencja: freeware.
 • Toolsoft Utilities - napisany w roku 1991 pakiet programów narzędziowych dla MS-DOS-a. Obecnie bardziej zabytek, choć niektórych programów z tego pakietu do dziś z powodzeniem używam pod Windows... Licencja: freeware.

Prócz tego napisałem m.in. wykorzystywany na UP przez wiele lat system rekrutacyjny oraz system do publikowania planów studiów. Obydwa te programy zostały napisane ściśle "pod" specyfikę tej konkretnej uczelni i nie są produktem gotowym do dystrybucji. Obecnie, z uwagi na fakt iż zmienił się zarówno proces rekrutacji, jak i postać planów studiów, uczelnia przestała już z nich korzystać.

 
Dydaktyka

Choć już dawno temu przestałem być pracownikiem dydaktycznym (ku mojej radości, bo nauczanie to jednak bardzo nudna praca...), wciąż jeszcze czasami zdarzało mi się prowadzić zajęcia z sieci komputerowych i pokrewnej tematyki. Przygotowałem sobie do tego celu trochę materiałów pomocniczych, które zamieszczam tutaj; może komuś pomogą one zrozumieć pewne zagadnienia... Materiały dotyczą głównie technik służących do tworzenia stron WWW (HTML, CSS, Javascript), choć nie tylko...

 • Przykłady tworzenia tabelek w HTML-u, dla tych, którzy mają trudności ze zrozumieniem, jak to działa...
 • Kilka elementarnych przykładów użycia Javascriptu, przydatnych, jeżeli ktoś nie ma zielonego pojęcia o tym języku i chce od czegoś zacząć... Przy okazji przykłady tworzenia formularzy w HTML-u.
 • Krótkie wprowadzenie do arkuszy stylów - również parę podstawowych przykładów, demonstrujących sposób stosowania stylów do dokumentów HTML-owych.
 • Style w praktyce, czyli rzeczywisty przykład formatowania strony przy użyciu arkuszy stylów z uwzględnieniem niekompatybilności w obsłudze stylów przez różne przeglądarki.
 • Prezentacja z wykładu na temat bezpieczeństwa w Internecie.
 • Dosyć już stara prezentacja na temat Internetu. Kilka lat temu osoby przychodzące na studia często nie wiedziały w ogóle, co to jest Internet, i trzeba im było tłumaczyć wszystko od początku. Ale i teraz myślę, że można tam znaleźć przydatne informacje, np. na temat adresów czy sposobu działania różnych usług...

Powyższe materiały dydaktyczne udostępnione są na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - na tych samych warunkach). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z nimi zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych proszę o kontakt e-mailem.

komentarze (0) >>>

Warto poczytać

2008-01-27

Zapraszam na ciekawą stronę dotyczącą różnych systemów operacyjnych wykonaną przez jednego ze słuchaczy studiów podyplomowych, na których prowadziłem zajęcia.

komentarze (0) >>>

O Internecie na wesoło...

2007-11-21

Czy można napisać piosenkę o administrowaniu siecią? Okazuje się że można ...

czytaj więcej >>>

 

Jak "bezpieczniejsze" oznacza mniej bezpieczne...

2022-05-30

Dzisiaj jest dzień, w którym Google permanentnie wyłącza tzw. "dostęp dla mniej bezpiecznych aplikacji". Tłumacząc na ludzki :), oznacza to, że aplikacje inne niż działające w oparciu o przeglądarkę W ...

czytaj więcej >>>

Friends don't let friends use Gmail...

2021-10-11

Tytułowe sformułowanie od czasu do czasu przewija się na różnych forach w Sieci, dotyczących problemów z pocztą elektroniczną. Generalnie ma ono oznaczać, że jeżeli ktoś chce uniknąć problemów związanych z e-mailem, to powinien nie korzystać z Gmaila (i innym odradzać korzystanie z niego), bo sama ta usługa jest jednym wielkim problemem. ...

czytaj więcej >>>

Jestem zaszokowany

2021-04-01

Spora część polskiego komentariatu internetowego - zwłaszcza akademickiego - "żyje" ostatnio naśmiewaniem się z artykułu "naukowego" o marsjańskim kalendarzu liturgicznym, osadzając to w kontekście ni ...

czytaj więcej >>>