2008-01-18 12:02:58   autor: anab

Chyba zludzenie.
Dawniej kontrolowano ruch towarow oraz usilowano kontrolowac ruch duzych grup ludzi (patrz Exodus).
Pojedynczych ludzi traktowano tak samo jak zwierzyne -- hasac moga sobie dowolnie, ale nikt nie gwaranjuje, ze nie beda obiektem polowania i zniewolenia.

Wspolczesnie, w dobie globalizacji coraz bardziej kontroluje sie ruch i prace ludzi, ideologicznie utozsamiajac wolnosc ruchu towarow i kapitalu z wolnoscia jako taka.
Kontrola nad ludzmi przebiega nie na liniach geograficznych brzegow terytoriow panstw, lecz w licznych innych wymiarach (np. tzw. prawa autorskie; gromadzenie danych i wykorzystywanie o ludziach w zakresie faktow, ktorych delikwenci nie zapamietuja -- Z kim rozmawiales telefonicznie konkretnego dnia przed trzema laty i co i gdzie tegoz dnia kupowales?)
.

Dodaj komentarz

Imię lub pseudonim:    (wymagane)
Adres e-mail:  widoczny na stronie: tak nie
Strona WWW:
Treść komentarza:

Uwaga!
Wszystkie komentarze od osób niezalogowanych moderuję, w związku z czym będą one pojawiać się na stronie z opóźnieniem. Komentarze chamskie, obraźliwe, infantylne, nie zawierające żadnej sensownej treści oraz inne, które uznam z jakiegoś powodu za nieakceptowalne, będę usuwał. Jest to w końcu moja strona i ja decyduję, co na niej będzie... Możesz mieć inne zdanie ode mnie, byleś wyrażał(a) je w sposób rzeczowy i kulturalny... :-)
Jeżeli chcesz, aby twoje komentarze pojawiały się od razu, zaloguj się na stronie.