Główna >>

RSS
Nie idźmy na tę wojnę! To nie nasza wojna!

 

Kończy się Adobe Flash...

2020-12-06, zmodyfikowana: 2020-12-30   kategorie: nowości praca śmieszne piękne

Jak już zapewne wszyscy wiedzą, z końcem tego roku definitywnie kończy się wsparcie dla formatu Adobe Flash. Przeglądarki z początkiem 2021 roku przestaną obsługiwać wtyczkę Flash, sama wtyczka nie będzie już dostępna do pobrania ze stron Adobe, a co więcej - nawet u tych, którzy już tę wtyczkę posiadają i pozostawią sobie starą wersję przeglądarki, przestanie ona działać.

Wycofanie Flasha motywowane jest ciągłymi problemami z jego bezpieczeństwem - co i rusz w tej wtyczce odkrywane były jakieś dziury. Z jednej strony uzasadnienie to jest całkowicie zrozumiałe, z drugiej jednak strony nie sposób nie zauważyć, że wraz z końcem Flasha kończy się też pewna epoka w Internecie. Mianowicie epoka gier przeglądarkowych, które w ogromnej liczbie tworzone były właśnie we Flashu. Flash powstał jako narzędzie do tworzenia wektorowych animacji (początkowo głównie reklamowych), które można było umieszczać na stronach WWW nie zwiększając zbytnio ich objętości (co było bardzo ważne w czasach wolnych łączy), jednak dość szybko przekształcił się w popularną platformę do tworzenia gier - i aż do jego końca było to de facto jego głównym zastosowaniem.

Na dziesiątkach stron w Internecie dostępne są tysiące gier przeglądarkowych (linki do niektórych z nich zamieszczam także w różnych miejscach na moich stronach), niektóre z nich naprawdę niezwykłej urody graficznej i stanowiące małe dzieła sztuki. Co prawda już od jakiegoś czasu pojawiają się gry tworzone w oparciu o środowisko Unity, oparte na HTML 5 i Javascripcie, mające być swoistym następcą Flasha jako platforma do tworzenia gier przeglądarkowych. Nie da się jednak ukryć, że gry stworzone z wykorzystaniem Unity są zwykle znacznie brzydsze wizualnie, mają mniejsze możliwości i działają mniej sprawnie niż ich flashowe poprzedniczki. A ponadto nikt nie przepisze tysięcy istniejących już gier na nowe środowisko. Wraz z wycofaniem Flasha stracimy dostęp do tej ogromnej biblioteki, a przynajmniej będzie on bardzo utrudniony.

Co zatem zrobić, jeśli ktoś po 2020 roku nadal chce korzystać z animacji i gier we Flashu? Trzeba przede wszystkim zaopatrzyć się w starą przeglądarkę (czyli z 2020 roku), która jeszcze obsługuje Flasha. Następnie trzeba znaleźć gdzieś sam odtwarzacz (wtyczkę) Flash - najlepiej ściągnąć ją, póki jeszcze jest dostępna na stronie Adobe, i zachować sobie na przyszłość.

Najlepiej starą przeglądarkę z Flashem zainstalować sobie równolegle do naszej "głównej" przeglądarki, używanej do normalnego korzystania z Internetu, którą powinniśmy regularnie aktualizować. Ta stara, nieaktualizowana, będzie nam służyła tylko do dostępu do stron z flashowymi grami. Taka konfiguracja, z dwoma różnymi wersjami przeglądarek zainstalowanymi równolegle, jest na pewno możliwa do zrobienia w przypadku Firefoxa - jak w przypadku innych przeglądarek nie wiem, bo nie korzystam :).

To jednak jeszcze nie wszystko. Z informacji znajdujących się na stronie Adobe dotyczącej zakończenia wsparcia dla Flasha wynika, że po 31 grudnia 2020 (aktualizacja: obecnie Adobe podaje datę 12 stycznia 2021) odtwarzacz Flash po prostu przestanie działać, z wyjątkiem stron, które jawnie wskażemy w specjalnym pliku konfiguracyjnym. Musimy zatem utworzyć taki plik.

Plik ten powinien nazywać się mms.cfg i być umieszczony w następującym katalogu:

  • w systemie Linux - /etc/adobe
  • w systemie Windows (64-bitowym) - C:\Windows\SysWow64\Macromed\Flash
  • w systemie Windows (32-bitowym) - C:\Windows\System32\Macromed\Flash
    (oczywiście jeżeli system Windows jest zainstalowany w innym katalogu niż C:\Windows, ścieżki te trzeba odpowiednio zmienić)
  • w systemie MacOS - /Library/Application Support/Macromedia

(jeżeli katalog o takiej nazwie nie istnieje, należy go utworzyć)

W samym pliku powinniśmy zaś przede wszystkim umieścić wiersz

EOLUninstallDisable=1

który wyłączy komunikaty namawiające do odinstalowania wtyczki Flash, a następnie dla każdej strony, na której chcemy mieć możliwość korzystania z Flasha, musimy umieścić w pliku wiersz o postaci

AllowListUrlPattern=*://www.domena.com/

gdzie www.domena.com odpowiada stronie, na której znajduje się interesująca nas flashowa zawartość. Gwiazdka w powyższym zapisie oznacza, że Flash będzie działać zarówno, gdy do strony będziemy odwoływać się przez http://, jaki https://. Oczywiście jeżeli będziemy się odwoływać tylko na jeden z tych sposobów (tylko HTTP albo tylko HTTPS), wówczas zamiast gwiazdki możemy użyć konkretnego protokołu. Czyli np. jeżeli chcesz mieć możliwość korzystania z plików flashowych znajdujących się na mojej stronie (na przykład tutaj), odwołując się do niej przez HTTP, w pliku mms.cfg musisz umieścić wiersz:

AllowListUrlPattern=http://rafa.eu.org/

Można oczywiście podawać bardziej konkretne ścieżki - nawet do konkretnych plików flashowych (szczegóły opisane są na wspomnianej już stronie Adobe) - ale jako że z reguły wpisy te będą dotyczyć stron, na których zgromadzone są biblioteki wielu takich plików, najczęściej zapewne będziemy używać najbardziej ogólnej formy podanej powyżej.

Czy coś w przyszłości zastąpi Flasha i okaże się równie sprawne i uniwersalne? Zobaczymy - póki co, technologie, które są promowane jako zamienniki dla Flasha, oparte na HTML5 i Javascripcie, są - jak wspomniałem - niewystarczająco sprawne i na pewno nie mogą go w pełni zastąpić. Dlatego póki co trzeba sobie radzić jak się da...

komentarze (2) >>>