Wstecz | Dalej |
Interpretery Perla dostępne są niemal dla każdego systemu unixowego (niejednokrotnie - jak np. w przypadku Linuxa - są one od razu dołączone do systemu), a także - choć początkowo Perl nie był tworzony z myślą o tych systemach - dla szeregu systemów nie-unixowych, w szczególności Windows. Kolejną zaletą tego języka jest zatem uniwersalność: ponieważ programy w Perlu są w dużym stopniu przenośne, te same skrypty CGI mogą być używane w serwerach WWW pracujących w różnych systemach operacyjnych. Interpretery Perla dla różnych platform systemowych można znaleźć na stronie http://www.perl.com/, która jest podstawowym źródłem informacji o tym języku.
Oprócz Perla na serwerach unixowych niewielkie, proste skrypty czasami pisze się również w języku powłoki (shella) Unixa. Z oczywistych przyczyn skrypty takie nie są bezpośrednio przenośne na serwery pracujące w innych systemach.
Aby zaznaczyć, że skrypt powinien być wykonywany przez interpreter Perla, pierwszy wiersz skryptu powinien mieć postać
#!/usr/bin/perllub
#!/usr/local/bin/perlw zależności od tego, czy interpreter Perla znajduje się w katalogu /usr/bin, czy też /usr/local/bin (zgodnie z unixową konwencją w tym pierwszym katalogu umieszczone są programy, które dostępne są wraz z systemem, natomiast w drugim te, które były doinstalowywane oddzielnie). Jeżeli nie wiemy, która lokalizacja jest właściwa, łatwo to ustalić metodą prób i błędów. Często też program instalowany jest w taki sposób, że akceptowane są obydwie ścieżki dostępu. Skrypty pisane w języku powłoki Unixa zawierają natomiast pierwszy wiersz postaci #!/bin/sh (zamiast sh może czasami wystąpić nazwa innego shella, który wykorzystany został przez autora skryptu - np. bash albo csh).
W systemach unixowych plik, w którym zapisany jest skrypt, musi mieć ponadto ustawiony atrybut wykonalności (execute, x), przy czym aby mógł on być wykonany przez serwer WWW, musi być dostępny dla użytkownika, z którego uprawnieniami ten serwer pracuje (więcej informacji na ten temat znajduje się w notce "Prawa dostępu do plików").
W przypadku serwera pracującego w Windows sytuacja wygląda nieco inaczej. Tu - zgodnie ze standardami Windows - musimy skojarzyć z zainstalowanym interpreterem Perla odpowiednie rozszerzenie nazwy pliku, które będziemy nadawać wszystkim plikom zawierającym skrypty w Perlu (typowo jest to .pl, ale możemy użyć innego rozszerzenia - np. .cgi). Rozsądną rzeczą jest zdefiniowanie tego samego rozszerzenia w konfiguracji serwera WWW jako identyfikującego skrypty CGI - por. pierwszy rozdział niniejszego poradnika. Wiersz "#!/usr/bin/perl" na początku skryptu nie jest tu potrzebny, ale również w niczym nie przeszkadza - jeżeli go podamy, zostanie po prostu zignorowany (interpreter Perla traktuje wiersze zaczynające się od znaku "#" jako komentarze).
Wstecz | Dalej |
Powrót do spisu treści | Statystyka |