ABC skryptów CGI

Dodatek specjalny do miesięcznika "Internet"
październik 2000

W wielu zastosowaniach związanych z tworzeniem serwisów WWW nie wystarcza zapisanie treści w statycznych plikach HTML. Bardzo często spotykamy się z potrzebą np. umożliwienia dostępu za pośrednictwem WWW do jakiejś bazy danych, którą użytkownik mógłby dowolnie przeszukiwać, czy po prostu udostępnienia mechanizmu przeszukiwania stron zawartych w obszernej, rozbudowanej witrynie. Zastosowania takie wymagają dynamicznego generowania strony "w locie" za każdym razem, gdy użytkownik się do niej odwoła. Zawartość takiej strony nie jest w postaci gotowej zapisana w żadnym pliku na serwerze, lecz tworzona w zależności od potrzeb przez działający na serwerze program, określany zwykle mianem skryptu. Przy każdym odwołaniu do takiej strony serwer może wysyłać do przeglądarki inną zawartość.

Dynamicznie generowane przez skrypty są też np. strony większości portali: opracowywana przez redaktorów treść (zmieniająca się czasami bardzo często, jak w przypadku wiadomości agencyjnych) jest "wmontowywana" przez skrypt w przygotowany uprzednio stały szablon strony, co zapewnia jednolity wygląd całego serwisu. Wreszcie, skrypty stosuje się także, aby umożliwić użytkownikowi aktywne wykonywanie pewnych operacji na serwerze: np. zmianę poprzez formularz na stronie WWW hasła do swojej skrzynki pocztowej, wpisanie się do księgi gości, czy zrobienie zakupów w sklepie internetowym, gdzie złożenie zamówienia łączy się z wykonaniem przez serwer szeregu całkiem złożonych operacji.

Niniejszy poradnik zajmuje się najstarszą i najbardziej uniwersalną z technik tworzenia skryptów serwerowych - CGI (Common Gateway Interface). Oprócz CGI istnieje szereg innych technik pozwalających na tworzenie skryptów na serwerach WWW, takich jak bardzo popularny język PHP3 i jego następca PHP4, technika ASP (Active Server Pages) opracowana przez firmę Microsoft czy też zyskujące sobie dopiero popularność serwlety Javy oraz JSP (Java Server Pages). CGI wciąż jednak nie traci na popularności. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest uniwersalność tej techniki. Inne rozwiązania związane są na ogół z konkretnymi platformami serwerowymi - np. język PHP3 jest dość mocno związany z serwerem Apache, zaś ASP działa na platformie serwerów Microsoftu - natomiast możliwość uruchamiania skryptów CGI zapewnia każdy program serwera WWW, w każdym systemie operacyjnym. Ponadto, ponieważ CGI umożliwia uruchamianie na serwerze całkowicie dowolnych programów, do każdego zastosowania można dobrać najbardziej optymalnie realizujące je narzędzie programowe.

Spis treści:


Dalej

Jarosław Rafa 2000. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 11.10.2000.


Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka