Jon Postel nie żyje

[Jon Postel] 16 października br. zmarł w szpitalu Św. Jana w Santa Monica w wieku 55 lat Jon Postel, przewodniczący IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Postel zmarł nagle wskutek powikłań po operacji zastawki serca, wszczepionej w 1991 r. "W jednym momencie był w pełni przytomny i śmiał się z dowcipu, a w następnym momencie już odszedł. To stało się bardzo szybko" - mówi Vinton Cerf, prezes Internet Society. "Stało się to w środku rozmowy, bez uprzedzenia, bez bólu" - opowiada kolega i współpracownik Postela, Danny Cohen, który był przy nim w chwili jego śmierci.

Od trzydziestu lat Postel był opiekunem systemu adresowania Internetu i redaktorem dokumentów RFC. Był jednym z założycieli Internet Architecture Board (Rady Architektury Internetu), działając w niej nieprzerwanie do chwili obecnej, oraz pierwszym indywidualnym członkiem Internet Society. Został odznaczony Srebrnym Medalem Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej. "The Economist" nazwał go "bogiem Internetu". Jego współpracownicy mówią o nim jako o "Gwieździe Polarnej, nieodmiennie dającej pewność i bezpieczeństwo, gdy wszystko inne wciąż się zmieniało".

Praca Postela była mało znana poza ścisłymi środowiskami technicznymi Internetu; jednak to właśnie na nim spoczywał główny ciężar utrzymania spójności funkcjonowania sieci jako jednolitego systemu. Jon Postel nigdy nie czerpał żadnych osobistych korzyści ze swojej działalności, dystansując się od udziału w jakichkolwiek przedsięwzięciach komercyjnych związanych z Internetem. Nie szukał rozgłosu i unikał zainteresowania mediów. Swoją pracę traktował jako misję zaufania publicznego, będąc jej całkowicie oddany. Ostatnim dziełem życia Jona Postela było doprowadzenie do utworzenia Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), organizacji, która ma przejąć obowiązki IANA w zarządzaniu Internetem; zmarł zaledwie nieco ponad dwa tygodnie po jej zarejestrowaniu.

Śmierć Jona Postela w nieodwołalny sposób zamyka pewien rozdział historii Internetu; bez niego Internet nie będzie już taki sam. W uznaniu jego zasług, Internet Society zapowiedziało ustanowienie nagrody jego imienia, której pierwszym laureatem zostanie pośmiertnie sam Postel.

Więcej informacji znaleźć można pod adresem: http://www.isoc.org/postel/.


Przeczytaj także obszerniejszy tekst o Jonie Postelu.