Portret cyfrowego świata

W dniach 1-10 października w Internecie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Obchodzące swoje 10-lecie Laboratorium Mediów słynnego MIT (Massachusetts Institute of Technology), znane z nowatorskich i niekonwencjonalnych projektów badawczych w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej oraz człowiek-maszyna, podjęło się - w ramach obchodów swojego jubileuszu - stworzenia "globalnego portretu życia ludzi w erze cyfrowej", organizując akcję pt. "10/10: Dzień z życia cyberprzestrzeni". Ten gigantyczny projekt sponsorowany był przez wiele znanych firm, takich jak np. America OnLine, DEC, Intel czy Kodak. Przez dziewięć dni trzynaście zainstalowanych specjalnie na tę okazję komputerów zbierało - poprzez pocztę elektroniczną i World Wide Web - teksty, zdjęcia, nagrania dźwiękowe dostarczone przez użytkowników sieci z całego świata, a koncentrujące się wokół tematyki wpływu, jaki nowoczesne techniki komunikacyjne, w tym przede wszystkim Internet, wywarły na ich życie prywatne i zawodowe. Każdy z dziewięciu dni poświęcony był innemu aspektowi tego tematu: prywatność, ekspresja, pokolenia, pieniądze, wiara, ciało, miejsca, języki i środowisko - to hasła przewodnie kolejnych dni. Ostatni, dziesiąty dzień projektu, to właśnie ów "dzień z życia cyberprzestrzeni". W tym dniu w Laboratorium Mediów zespół redaktorów, artystów i informatyków selekcjonował i redagował zebrane materiały, tworząc przeglądy, zestawienia, wizualizacje i publikował je na bieżąco na stronach WWW.

W ciągu wszystkich dni akcji, jej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dyskusji na przewodni temat danego dnia (jak również kontynuować dyskusje z dni poprzednich), dołączając swój głos, a także oceniając - w skali od 0 do 5 "gwiazdek" inne wypowiedzi w dyskusji. Można było także wziąć udział w różnych ankietach i testach dotyczących tematyki dnia, a wreszcie zapoznać się z przygotowanym przez organizatorów akcji "artykułem wstępnym" i kolekcją odnośników do związanych z tą tematyką zasobów w Internecie.

Działania każdego uczestnika akcji były przez system zapamiętywane w jego indywidualnej "kapsule czasowej", gdzie można było (oczywiście nieobowiązkowo) umieścić także swoje dane personalne, adres e-mail czy osobistej strony WWW oraz dowolne inne informacje o sobie i swoje komentarze. Zawartość "kapsuły czasowej" dostępna była do obejrzenia przez wszystkich innych uczestników. Uczestnicy akcji mogli również za pomocą swoich "kapsuł czasowych" przesyłać sobie nawzajem wiadomości, które pojawiały się na oglądanych przez nich stronach WWW. Wszystko to było możliwe dzięki obsługującemu serwery unikalnemu oprogramowaniu ATG Dynamo, pozwalającemu na generowanie stron WWW o zmieniającej się na bieżąco zawartości, indywidualnej dla każdego użytkownika.

10 października, w finałowym dniu akcji, wszystkie łącza prowadzące do MIT (wyłącznie na potrzeby akcji doprowadzono specjalną linię o przepustowości 45 Mbps) były przeciążone; załadowanie jednej strony z serwera trwało od kilku do kilkunastu nawet minut. Eksploracja dokonanego przez redaktorów wyboru wypowiedzi uczestników akcji była jednak zajęciem doprawdy pasjonującym: można było zawędrować w najdziwniejsze zakamarki Internetu (np. umieszczona na jednym z serwerów WWW strona osobista... jeszcze nie narodzonego dziecka) i przeczytać opowieści niezwykłe, a często wzruszające (np. relacja kobiety, która dzięki Internetowym grupom dyskusyjnym uzyskała pomoc w organizacji pogrzebu zmarłego męża).

Uczestnicy akcji mogli również wziąć udział w innych, "stowarzyszonych" projektach Laboratorium Mediów: m.in. tworzyć wspólną opowieść ze zdań nadsyłanych przez każdego uczestnika (druga analogiczna opowieść była tworzona równolegle przez wybrane i zaproszone wcześniej do uczestnictwa w projekcie 10-letnie dzieci z różnych krajów świata - uczestnicy akcji mogli obserwować jej powstawanie), albo wysyłać innym użytkownikom Internetu "elektroniczne pocztówki" z wybraną przez siebie grafiką. Można było także obejrzeć wirtualną galerię "portretów w cyberprzestrzeni" - prac nagrodzonych w międzynarodowym konkursie, w którym artyści starali się przedstawić wizje "ludzi żyjących w wirtualnej rzeczywistości".

Pomimo formalnego zakończenia akcji, obsługujący ją zespół serwerów WWW będzie jeszcze działał przez jakiś czas pod adresem http://www.1010.org/. W przyszłości trwałe archiwum dokumentujące akcję zostanie utworzone na jednym z serwerów MIT. Wyniki akcji zostaną również najprawdopodobniej opublikowane w formie książkowej.


Jarosław Rafa 1995. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 22.03.96.


Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka