Primaaprilisowa sieć

W tym roku chyba po raz pierwszy na tak dużą skalę mogliśmy zaobserwować, jak tradycja primaaprilisowych żartów, publikowanych zwykle w gazetach czy telewizji, przeniosła się także do Internetu. Internauci "surfujący" po sieci w dniu 1 kwietnia mogli na wielu witrynach WWW napotkać przygotowane specjalnie na ten dzień materiały. W Internetowych serwisach informacyjnych można było przeczytać np. o skonstruowaniu specjalnej myszki z dynamem, służącym do doładowywania akumulatorów w notebookach, albo o tym, że Linus Torvalds, twórca systemu Linux, ma zamiar przenieść się do Moskwy. Na serwerze WWW jednej z polskich firm handlowych można było natomiast znaleźć profesjonalnie przygotowaną ofertę zakupu... czołgu, zaopatrzoną w zdjęcia, szczegółowe dane techniczne, a nawet cytaty z artykułów prasowych, omawiających zalety oferowanego "towaru". Użytkownicy łączący się z jednym z serwerów darmowych kont pocztowych mogli zaś zobaczyć jego stronę WWW... w lustrzanym odbiciu.

Niektóre "żarty" ocierały się niestety o granicę dobrego smaku, czy wręcz naruszenia prawa: jeden z dowcipnych Internautów "podrobił" np. witryny WWW dwóch znanych partii politycznych (zachowując cały wystrój graficzny oraz odsyłacze do dalszych stron na serwerach tych partii), uzupełniając je umieszczonymi na eksponowanym miejscu informacjami o ich... samorozwiązaniu.

Z przyjemnością odnotowujemy pojawienie się w Internecie tej miłej tradycji, zwłaszcza że możliwości medium elektronicznego pozwalają na znacznie oryginalniejsze pomysły, niż tylko naśladowanie form stosowanych w mediach tradycyjnych. Przedsmak tego typu czysto komputerowych żartów mieliśmy w postaci wspomnianej "lustrzanej" strony - za rok zapewne będzie ich więcej...


Jarosław Rafa 1999. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 14.05.99.


Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka