Ecash - teraz już na poważnie

System ecash, umożliwiający elektroniczne przekazywanie pieniędzy przez Internet (zob. netforum 3/95), wyszedł już z fazy eksperymentu. 23 października 1995 Paul Dinnissen z firmy DigiCash poinformował wszystkich dotychczasowych użytkowników systemu o rozpoczęciu przez Mark Twain Bank w St. Louis zakładania kont umożliwiających operowanie w systemie ecash rzeczywistymi dolarami USA. Eksperymentalna sztuczna waluta - cyberdolary - pozostanie nadal w obiegu dla dotychczasowych użytkowników ecash, ale nie przyjmuje się już nowych zgłoszeń. Do chwili zamknięcia eksperymentu wzięło w nim udział przeszło 60 tysięcy osób, co stanowi liczbę większą niż w jakimkolwiek innym systemie elektronicznych płatności w Internecie.

Potencjalni użytkownicy "prawdziwego" ecash muszą wypełnić formularz wniosku (dostępny przez WWW lub e-mail) i przesłać go do banku (tu niestety wymagana jest droga konwencjonalna - pocztą papierową lub faksem), przekazując równocześnie początkową sumę pieniędzy niezbędną do otwarcia konta (Mark Twain Bank akceptuje kilkadziesiąt walut świata i wiele różnych sposobów przekazu pieniędzy). Samo oprogramowanie ecash (wersja dla "twardych" pieniędzy nieco różni się od eksperymentalnej) pobrać można, podobnie jak poprzednio, z serwera WWW firmy DigiCash, natomiast nazwę użytkownika i hasło niezbędne do rozpoczęcia korzystania z systemu otrzymuje się od banku listownie po założeniu konta. Już kilkadziesiąt dużych firm wyraziło chęć korzystania z tego systemu.

W Internecie jest obecnie około 20 sklepów, które przyjmują płatności elektronicznymi dolarami. Powstał także sieciowy "kantor", w którym możliwa jest wymiana eksperymentalnych cyberdolarów na "twarde" dolary i odwrotnie.

Następnym bankiem, który zakupił już licencję od firmy DigiCash i również planuje wprowadzenie "twardych" elektronicznych pieniędzy, jest szwedzki bank pocztowy, obsługujący przeszło 50% obrotu pieniężnego w Szwecji.

Bliższe informacje uzyskać można w WWW pod adresem http://www.digicash.com/ecash/ecash-home.html lub http://www.marktwain.com/ecash.html.


Jarosław Rafa 1996. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 19.03.96.


Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka