Badania nad nową generacją sieci Ethernet prowadzone są przez około 70 firm od marca 1999 roku. W styczniu br. IEEE - instytucja będąca właścicielem standardu Ethernet - powołała zespół roboczy do opracowania formalnego projektu standardu nowej sieci. Porozumienie 10 Gigabit Ethernet Alliance ma m.in. wspomagać działania tego zespołu. Zatwierdzenie przez IEEE ostatecznej wersji standardu sieci 10-gigabitowych oczekiwane jest na wiosnę 2002 roku.
Zarzuty pod adresem Aureate wysunął jako pierwszy Dale Haag, ekspert z teksańskiej firmy Net Defender, zajmującej się bezpieczeństwem sieci. Zostały one wysłane na zamkniętą listę dyskusyjną przeznaczoną dla prawników z zastrzeżeniem, że oparte są na wstępnych, niepotwierdzonych jeszcze badaniach. Wiadomość rozeszła się jednak szybko po Sieci i pogłoski na temat wniosków Haaga zaczęły pojawiać się na szeregu list i grup dyskusyjnych. W pogłoskach tych oskarżano oprogramowanie Aureate o przekazywanie do swojego producenta m.in. takich informacji, jak dane personalne użytkownika (wpisane podczas instalacji Windows), informacja o zainstalowanym na komputerze oprogramowaniu i jego numerach seryjnych oraz wykaz wszystkich adresów stron WWW, które użytkownik odwiedza.
Firma Aureate zaprzeczyła, jakoby jej oprogramowanie gromadziło jakiekolwiek prywatne dane bez wiedzy użytkownika; zbierane są tylko informacje, które użytkownik dobrowolnie poda przy pierwszym uruchomieniu programu wyposażonego w technologię Aureate - m.in. dane o zainteresowaniach, wykształceniu, wysokości zarobków itp. (można też zrezygnować z podawania jakichkolwiek informacji). Haag twierdzi jednak, że oprogramowanie teoretycznie umożliwia zbieranie dowolnych informacji z komputera użytkownika, nawet gdy ten nie zgodził się na podawanie żadnych - aczkolwiek nie oznacza to, iż takie dane w rzeczywistości są zbierane. Haag zaznaczył także, że nawet po odinstalowaniu głównej aplikacji - "nosiciela", wraz z którą zostało zainstalowane reklamowe oprogramowanie Aureate, pozostaje ono aktywne na komputerze użytkownika i teoretycznie może nadal zbierać informacje - aby je usunąć, potrzebna jest instalacja od nowa systemu Windows. Wiele osób wrażliwych na punkcie swojej prywatności zatem obecnie "na wszelki wypadek" rezygnuje z wykorzystywania oprogramowania zawierającego technologię Aureate.
Więcej informacji: http://news.cnet.com/category/0-1005-200-1558696.html *
Powrót do wykazu artykułów o Internecie | Statystyka |