W 1990 r. Tomasz Hofmokl został pełnomocnikiem Komitetu Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów do spraw przyłączenia Polski do międzynarodowej akademickiej sieci EARN/Bitnet, które to przyłączenie nastąpiło 17 listopada tegoż roku. Węzły sieci EARN/Bitnet znajdowały się w dużych ośrodkach akademickich; sieć ta umożliwiała wymianę poczty elektronicznej z Internetem oraz korzystanie w ograniczonym stopniu z serwerów FTP.
W latach następnych pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działającego przy Uniwersytecie Warszawskim. Zespół ten powołany został dla ujęcia w ramy organizacyjne podejmowanych przez środowisko naukowe inicjatyw budowy polskiej gałęzi Internetu, określanej mianem POLIP (POLska sieć IP). W 1993 roku, po oderwaniu się Zespołu Koordynacyjnego od UW i przekształceniu w samodzielną instytucję - Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - objął funkcję jej dyrektora, którą pełnił do końca 1999 r.
Choć w późniejszym czasie prof. Hofmokl stał się postacią odbieraną w środowisku Internautów dość kontrowersyjnie, z uwagi na szereg działań monopolistycznych kierowanej przez niego instytucji, niemniej jednak bezdyskusyjne są jego zasługi dla powstania i rozwoju polskiego Internetu, które zapewniają mu trwałe miejsce w jego historii.
Bliższe informacje: | https://www.wbk24.pl/ http://www.wbk.pl/wbk24/ |
Powrót do wykazu artykułów o Internecie | Statystyka |