Papież w Internecie

Niedawna wizyta papieża Jana Pawła II w Stanach Zjednoczonych (4-8 października br.) była obiektem dużego zainteresowania nie tylko "klasycznych" środków przekazu - prasy, radia, telewizji - ale także nowej kategorii dziennikarzy, rozpowszechniających informacje za pośrednictwem Internetu. Na co najmniej sześciu serwerach WWW w USA utworzono specjalne strony poświęcone tematyce papieskiej. Bieżące informacje o wizycie papieża prezentował na swoim serwerze m.in. New York Times. Główna strona "papieska" znajduje się oczywiście na serwerze Katolickiego Centrum Informacyjnego w Internecie (CICI): http://www.catholic.net/RCC/POPE/Pope.html. Na stronie tej znajdują się łączniki do pozostałych zasobów poświęconych tej tematyce. Wśród nich niewątpliwie najbardziej wyróżnia się bardzo obszerne i efektowne graficznie archiwum materiałów prasowych, zdjęć, a nawet nagrań dźwiękowych dotyczących dwu pierwszych dni papieskiej wizyty, rozgrywających się na terytorium New Jersey (http://www.nj.com/popepage), przygotowane przez gazetę The Star Ledger i Internetowy serwis New Jersey Online.

Prawdziwym "rodzynkiem" wśród tych wszystkich informacji była jednakże bezpośrednia transmisja telewizyjna w Internecie. Swojej relacji telewizyjnej użyczyła w tym celu katolicka stacja Eternal Word Television Network, transmitująca wszystkie etapy papieskiej wizyty od jej początku do końca. Techniczną stroną retransmisji relacji EWTN w sieci zajęła się natomiast telewizja publiczna w stanie Maryland, eksperymentująca już od jakiegoś czasu z transmisjami telewizyjnymi w Internecie. Wizyta papieska była drugą "dużą" bezpośrednią transmisją Internetową, realizowaną przez tę telewizję. Aby umożliwić odbieranie transmisji jak najszerszemu gronu użytkowników, przekazywano ją równolegle na wiele sposobów. Posiadacze UNIX-owych stacji roboczych mogli odbierać transmisję za pomocą - będącego w tej chwili prawie standardem dla tego typu zastosowań - tzw. multicastingu, przy użyciu powszechnie dostępnych programów "nv" (network video) i "vat" (visual audio tool). Dla użytkowników komputerów PC udostępnione zostało przez firmę Xing Technology Corporation specjalne oprogramowanie o nazwie StreamWorks, umożliwiające odbiór "na żywo" obrazu w formacie MPEG, przesyłanego z wykorzystaniem własnego firmowego protokołu. W odróżnieniu od oprogramowania multicastingowego, StreamWorks umożliwia jedynie odbiór transmisji - do nadawania potrzebne są specjalne sprzętowe kodery MPEG produkowane przez firmę Xing. Możliwe było także pobieranie z serwera WWW aktualizowanych na bieżąco plików video typu MPEG lub AVI, zawierających wybrane fragmenty transmisji, i odtwarzanie ich na własnym komputerze za pomocą odpowiedniej "przeglądarki", takiej jak np. Video for Windows. Wreszcie dla pozbawionych także i tej możliwości, stworzono prezentację w postaci ciągu pojedynczych zdjęć, "łapanych" co jakiś czas z transmisji EWTN i umieszczanych na serwerze WWW. Ta kolekcja zdjęć - mimo zakończenia wizyty - nadal dostępna jest na serwerze CICI pod podanym powyżej adresem. Można także wciąż jeszcze obejrzeć większość "papieskich" zasobów dostępnych w innych serwerach WWW, aczkolwiek niektóre - np. relacja New York Timesa - zostały już z sieci usunięte.


Jarosław Rafa 1995. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 22.03.96.


Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka