Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
"grała" w Internecie

Odbywająca się już po raz czwarty charytatywna akcja Jurka Owsiaka w tym roku obecna była również w Internecie. Na kilka dni przed IV finałem Orkiestry w sieci pojawiły się poświęcone jej strony WWW. Miejsce na swoim serwerze udostępniła firma Polska OnLine - jeden z warszawskich providerów Internetu - oraz SunSITE Polska. Można było tam zapoznać się z historią Orkiestry - również w języku angielskim, listą planowanych w ramach IV finału imprez, obejrzeć pamiątkowe zdjęcia z ubiegłorocznej akcji. Przygotowane zostały również odpowiednie formularze, za pomocą których można było poprzez WWW deklarować wpłaty na rzecz Orkiestry oraz brać udział w licytacji złotych serduszek.

W dniu finału w studiu telewizyjnym S2 w Warszawie zainstalowany był komputer z systemem Linux, połączony modemem z firmą Polska OnLine, pełniący rolę routera dla sieci lokalnej w studiu. Niezależnie od tego, drugim łączem modemowym - tym razem do SunSITE - podłączony był komputer wykorzystywany do transmisji audiowizualnej. Przebieg wydarzeń w studiu był na bieżąco relacjonowany na stronach WWW Orkiestry oraz na specjalnie uruchomionych kanałach IRC - #orkiestra i #wosp. Poprzez IRC można było oczywiście również "rozmawiać" z ludźmi obecnymi w studiu, a także - staraniem Jacka Gajewskiego z Internetu dla Szkół - z dziećmi z Centrum Zdrowia Dziecka, uczestniczącymi w akcji za pośrednictwem Internetu.

Marzenna i Juliusz Donajscy, twórcy Donajski's Digital Gallery - pierwszej polskiej wirtualnej galerii sztuki w Internecie - zaapelowali do użytkowników sieci o przysyłanie na rzecz Orkiestry (oczywiście przez Internet) wykonanych przez siebie grafik komputerowych. W czasie akcji nadeszło ich ponad 50. Były one na bieżąco umieszczane na specjalnie utworzonych przez DDG stronach "Galerii Orkiestry".

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy obecna była w Internecie również w formie audiowizualnej, dzięki pomocy niezawodnego w takich sytuacjach Rafała Maszkowskiego z Torunia. W sieci MBONE można było słuchać retransmisji relacji III programu Polskiego Radia z "orkiestrowych" imprez. Relacja ta transmitowana była także przez reflektor (jest to oprogramowanie spełniające funkcję swego rodzaju "przekaźnika", umożliwiającego odbiór transmisji audiowizualnych także użytkownikom nie mającym dostępu do multicastingu) zainstalowany na komputerze mbone.mat.uni.torun.pl, dzięki czemu można było ją odbierać również w miejscach nie objętych zasięgiem MBONE (więcej o sieci MBONE i transmisjach audiowizualnych przeczytać można w następnym numerze netforum). Przez ten sam reflektor przekazywana była także uruchomiona późnym popołudniem transmisja wizyjna bezpośrednio ze studia, realizowana przez Donajski's Digital Gallery za pomocą programu CU-See-Me. W Internecie można było zatem oglądać, co dzieje się w "centrum dowodzenia" Orkiestry także w tym czasie, gdy nie pokazywały tego kamery TV.

Nie tylko w Internecie mówiono o Orkiestrze, ale także podczas telewizyjnych relacji z finału Orkiestry mówiono o Internecie. W trakcie programu na wizji wypowiadał się Marek Car, prezes PSI, a także firmy Polska OnLine, oraz Jacek Gajewski, szef Internetu dla Szkół, który zadeklarował podłączenie do Internetu wszystkich szkół przyszpitalnych w Polsce.

Zgodnie z dewizą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gra ona "do końca świata i jeden dzień dłużej" także w Internecie. Na stronach WWW Orkiestry będą cały czas pojawiać się aktualne informacje, np. rozliczenie finansowe akcji czy lista zakupionego z zebranych pieniędzy sprzętu medycznego. Informacje te dostępne są pod adresem: http://www.pol.pl/bandaid._p/orkiest.htm. Została uruchomiona również lista dyskusyjna poświęcona sprawom związanym z WOŚP - chętni mogą się na nią zapisać wysyłając na adres listproc@waw.ids.edu.pl list zawierający w treści (nie w polu "Subject:"!) komendę: "subscribe idsl-wosp Imię Nazwisko".


Jarosław Rafa 1996. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 3.04.96.


Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka