Stowarzyszenie ma w swoim statucie explicite zapisaną możliwość prowadzenia wszystkich obrad i głosowań z użyciem sieci komputerowej. Trwają prace nad oprogramowaniem, umożliwiającym w przyszłości odbywanie w sieci głosowań z wykorzystaniem technik kryptograficznych, zapewniających poufność i weryfikację tożsamości głosującego.
Inicjatywa powołania organizacji polskich Internautów zrodziła się na przełomie marca i kwietnia tego roku, w toku odbywającej się na kilku listach dyskusyjnych gorącej dyskusji nad uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o telekomunikacji, bezskutecznie oprotestowaną przez polskie środowiska Internetowe. Rozesłany w sieci manifest, podpisany przez grupę "weteranów" polskiego Internetu, głosił m.in.: "Widzimy pilną potrzebę powstania ORGANIZACJI: [...] która statutowo zajmie się promocją wykorzystania Internetu w szkołach, uczelniach, instytucjach naukowych i badawczych, administracji państwowej i w całym społeczeństwie; która pomoże w przezwyciężaniu istniejących barier w rozwoju sieci komputerowych w naszym kraju; która zintegruje środowisko polskich internautów, tworząc forum wyrażania opinii i przekazywania ich ośrodkom decyzyjnym [...]". 18 maja w Poznaniu odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia, a 5 VII Polska Społeczność Internetu została zarejestrowana przez Sąd Wojewódzki w Katowicach.
Walne Zgromadzenie PSI wybrało 7-osobowy Zarząd, którym przez najbliższe 3 lata kierować będzie prezes Marek Car <mcar@idsserv.waw.ids.edu.pl>, dziennikarz prasy komputerowej, były pełnomocnik premiera ds. informatyki w rządzie Waldemara Pawlaka i inicjator powstania serwera WWW Biura Prasowego Rządu. Wiceprezesami PSI zostali Maciej Uhlig <muhlig@us.edu.pl> z Katowic i Tomasz Kokowski <tommy@man.poznan.pl> z Poznania, a skarbnikiem Stowarzyszenia - twórca znanej i cenionej wśród polskich użytkowników Internetu listy Polskich Zasobów Sieciowych, Rafał Maszkowski <rzm@pdi.lodz.pl> z Torunia. Członkami Zarządu są: Jacek Gajewski <gajewski@hozavx.fuw.edu.pl> z Warszawy, inicjator i kierownik projektu "Internet dla Szkół" - odpowiedzialny za problemy edukacji sieciowej, Michał Jankowski <Michal.Jankowski@fuw.edu.pl> z Warszawy - odpowiedzialny za problemy techniczne i Szymon Sokół <szymon@uci.agh.edu.pl> z Krakowa, odpowiedzialny za informację, promocję, ekspert ds. bezpieczeństwa sieci. Wybrano również pozostałe władze Stowarzyszenia: Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński.
Z braku czasu, na wrześniowym zebraniu nie poruszono spraw programowych: poświęcona im będzie druga część Walnego Zgromadzenia, która odbędzie się (prawdopodobnie w chwili, gdy czytacie Państwo ten tekst, już się odbyła) w październiku lub listopadzie 1995. Zgodnie z propozycjami zgłaszanymi przez członków Stowarzyszenia w toczącej się w sieci dyskusji, działania PSI mają koncentrować się wokół dwu zasadniczych grup problemów: po pierwsze, doprowadzenia do zmiany ustawy o łączności w kierunku zniesienia monopolu TP SA i wprowadzenia wolnej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym, a także liberalizacji lub całkowitego zniesienia obowiązku uzyskiwania koncesji na usługi telekomunikacyjne przez potencjalnych providerów Internetu; po drugie, szerokiego propagowania sieci jako powszechnego medium komunikacyjnego, jej zastosowań w pracy, nauce, biznesie, zarówno wśród władz, urzędów, firm, jak też "zwykłych, szarych ludzi w Polsce" - w tym również tworzenia usług sieciowych przydatnych w codziennym życiu, jak np. informacje o rozkładzie jazdy pociągów, repertuarze kin, teatrów itp., możliwość złożenia przez sieć podania do administracji lokalnej czy dokonania zakupów. Podkreślana jest także grupa zagadnień związanych z rozwojem sprawności technicznej polskiej sieci i koordynacją działań - w tym powołanie, nie istniejącej do tej pory, polskiej instytucji typu Network Information Center (NIC). Stowarzyszenie przygotowuje aktualnie kilka projektów dokumentów w tych sprawach, m.in. stanowisko PSI w sprawie telekomunikacji w Polsce, zasady nazewnictwa domen w polskim Internecie, "kodeks" postępowania dziennikarzy korzystających z sieci Internet w celach zawodowych. Niektóre z tych projektów zostały przedstawione przez PSI na I konferencji "Internet w Polsce" w dniach 21-22 września 1995, która była zarazem pierwszą okazją do zaprezentowania się Stowarzyszenia szerszej publiczności.
Z wszelkimi informacjami dotyczącymi działalności PSI można się zapoznać na stronie WWW znajdującej się pod adresem http://www.psi.org.pl/. Tam też można znaleźć formularz umożliwiający zapisanie się do Stowarzyszenia. W razie braku dostępu do WWW, należy kontaktować się przez e-mail z Maciejem Uhligiem pod adresem muhlig@us.edu.pl, względnie zwykłą pocztą na adres tymczasowej siedziby PSI: Centrum Techniki Obliczeniowej Uniwersytetu Śląskiego, ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice.
Powrót do wykazu artykułów o Internecie | Statystyka |