Pełny tekst referatu dostępny jest w Internecie pod adresem http://www.wsp.krakow.pl/papers/konfer2.html
World Wide Web (WWW), czyli - w wolnym tłumaczeniu - Pajęczyna Oplatająca Świat, jest zdecydowanie najpopularniejszym obecnie systemem prezentowania informacji w Internecie. Utworzony w początkach lat dziewięćdziesiątych przez naukowców z CERN-u (europejskie centrum fizyki cząstek elementarnych), system ten zrobił oszałamiającą karierę - korzystanie z WWW "napędza" obecnie największą część ruchu w Internecie. Obliczono, że liczba serwerów WWW podwaja się w przybliżeniu co dwa miesiące.
Na stronach, czy też - jak chcą inni - witrynach WWW dostępne są informacje praktycznie na dowolny temat, publikowane przez najrozmaitsze instytucje i osoby prywatne. Z punktu widzenia tematyki niniejszej konferencji najistotniejsze są dwa rodzaje witryn. Pierwsze to te, z których firma może uzyskać informacje przydatne w prowadzeniu biznesu (np. finansowe). Drugie - służące promocji i prezentacji własnej firmy.
Gdy mówi się o informacjach przydatnych w biznesie, oczywistym pierwszym skojarzeniem jest giełda, będąca niejako symbolem biznesu w ogóle. Dlatego też na całym świecie bardzo rozwinięte są serwisy informacyjne służące przekazywaniu informacji giełdowych. W sieci dostępna jest także "witryna" polskiej giełdy. Pomimo iż nie jest ona oficjalna, lecz tworzona przez grupę ochotników zainteresowanych giełdą, zawiera wiele interesujących informacji, tak aktualnych (kursy), jak i archiwalnych (adres http://yogi.ippt.gov.pl/gielda/gielda.html). Własny serwis giełdowy prowadzi także Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska - w jego ramach możliwe jest także składanie zleceń przez Internet. Podobne serwisy giełdowe istnieją na całym świecie: niektóre z nich umożliwiają śledzenie kursów "na żywo", w czasie rzeczywistym podczas sesji - korzystanie z takich możliwości jest jednakże odpłatne.
Aktualne kursy giełdowe to oczywiście tylko drobna część informacji, jaka może być potrzebna w biznesie. Różnego rodzaju analizy ekonomiczne, raporty o sytuacji gospodarczej firm, zestawienia porównawcze różnych danych rynkowych i inne podobne opracowania tworzone przez firmy konsultingowe są bardzo poszukiwanym towarem. W Polsce dostarczaniem tego typu informacji do potencjalnych odbiorców via Internet zajmuje się m.in. firma Internet Securities (http://www.securities.com.pl/). Innym źródłem informacji mogą być np. również dostępne przez Internet serwisy ekonomiczne agencji BOSS. Usługi jednej i drugiej firmy są oczywiście płatne.
Cennymi informacjami w działalności firmy są na ogół dane o... innych firmach - potencjalnych kontrahentach lub konkurentach: ich adresy, telefony, charakterystyka działalności. Stąd powodzenie różnego rodzaju "katalogów firm", "panoram firm" itp. W Internecie dostępna jest, i to bezpłatnie, prawdopodobnie największa taka baza adresowa w Polsce - TeleAdreson (http://www.teleadreson.com.pl/). Opublikowano w sieci także pierwszą część bazy firmy Polskie Książki Telefoniczne (udostępnienie całości zapowiadane jest do końca roku). Sukcesywnie udostępniane mają być także spisy telefonów TP S.A.
Informacje prawne i polityczne to kolejna kategoria informacji niezbędnych w działalności firmy. Polska nie dorobiła się wprawdzie jeszcze pełnej bazy aktów prawnych dostępnej w Internecie (prowadzone są intensywne prace w kierunku udostępnienia takiej bazy na serwerze sejmowym), niemniej jednak w sieci obecne są serwery WWW polskiego rządu (http://www.urm.gov.pl/ - chronologicznie pierwszy), Senatu (http://www.senat.gov.pl/) i Sejmu (http://www.sejm.gov.pl/), na których również można znaleźć trochę interesujących informacji. W Internecie prowadzone są także "na żywo" transmisje dźwiękowe z posiedzeń Sejmu - można ich słuchać dysponując oprogramowaniem RealAudio.
Codzienne wiadomości agencyjne także bywają niejednokrotnie źródłem informacji ważnych dla biznesmena. Niektóre agencje prasowe (np. UPI) już od dość dawna korzystały z możliwości rozsyłania serwisu do subskrybentów pocztą elektroniczną. Od niedawna wiodące agencje światowe (Reuter, Associated Press) zaczęły udostępniać swój serwis bezpłatnie w ramach WWW. Również Polska Agencja Prasowa oferuje swoje serwisy w Internecie (http://www.pap.waw.pl/), jednakże są one płatne - bezpłatnie dostępna jest tylko niewielka próbka. W Internecie dostępne są także - bezpłatnie - elektroniczne wydania kilku polskich gazet codziennych i tygodników.
World Wide Web jest, jak widać, narzędziem pozyskiwania wielkiej ilości informacji. Ale WWW to także możliwość wystawienia przez firmę własnej "witryny" w Internecie, widocznej 24 godziny na dobę, z całego świata! W krajach zachodnich "zaistnienie" w WWW jest obecnie traktowane jako konieczność dla niemal każdej większej firmy czy instytucji. Także coraz więcej polskich firm zaczyna się pojawiać w WWW. Na początku były to prawie wyłącznie firmy komputerowe, ale obecnie mamy już w sieci wizytówki także przedstawicieli innych branż. Częściową listę firm posiadających swoje witryny w WWW znaleźć można w serwisie Wirtualna Polska, pod adresem http://wp.cnt.pl/Firmy/.
Wizytówka firmy w systemie WWW spełniać może wiele zadań. Przede wszystkim, jest ona trwającą non-stop promocją firmy, jej prezentacją dla potencjalnych klientów, jak również partnerów handlowych. Może ona zastąpić kosztowny druk informatorów, prospektów firmowych - przy tym nigdy jej nie "zabraknie" i może być na bieżąco aktualizowana. Firma może wykorzystać WWW do uwiarygodnienia swojego wizerunku, np. załączając na swojej witrynie WWW odnośnik do swoich wyników finansowych czy aktualnego kursu akcji. Witryna firmy może też zawierać odnośniki służące do kierowania zapytań i wszelkiej innej korespondencji do odpowiednich osób w firmie.
Regułą jest wykorzystanie firmowych witryn WWW do zamieszczenia katalogu produktów danej firmy bądź oferowanych usług, prezentacji możliwości tych produktów, np. danych technicznych w przypadku samochodów czy sprzętu elektronicznego. Wiele firm np. elektronicznych czy komputerowych umieszcza na swoich serwerach WWW cały zestaw odpowiednio powiązanych ze sobą dokumentów, tworzących system automatycznej pomocy technicznej dla użytkownika, w najbardziej typowych przypadkach eliminujący konieczność korzystania z firmowego serwisu czy pomocy telefonicznej (hotline). Popularne jest również umieszczanie na firmowym WWW ofert zatrudnienia w danej firmie.
Prezentacje produktów firmy zamieszczone na jej serwerze WWW mogą skutecznie oddziaływać na wyobraźnię klientów, zachęcając ich do nabycia danego produktu. Aby nie dać entuzjazmowi klienta ostygnąć w drodze do sklepu, wiele firm wprowadza na swoje witryny WWW możliwość natychmiastowego zamówienia wybranego towaru. Towarami najczęściej sprzedawanymi przez sieć są płyty i kasety muzyczne, książki oraz oprogramowanie i osprzęt komputerowy, ale nierzadko spotkać można i witryny oferujące możliwość zakupu żywności, ubrań, mebli, a nawet samochodów (!), zwłaszcza w "elektronicznych supermarketach", grupujących "pod jednym dachem" możliwość zakupu wielu różnych produktów wielu różnych firm. Przykładami tych ostatnich mogą być np. Internet Mall (http://www.internet-mall.com/) czy Internet Shopping Network (http://www.internet.net/). Także i w Polsce pojawiają się pierwsze możliwości zakupów przez sieć. Dotyczą one głównie książek (księgarnia "Elefant" z Krakowa, księgarnia wysyłkowa "NetBook" z Warszawy, wydawnictwo Read Me i inne) oraz akcesoriów komputerowych. Podejmuje się także pierwsze, na razie bardzo skromne, próby tworzenia "sieciowych supermarketów". Tego typu działalność w Polsce istotnie ogranicza niewielkie rozpowszechnienie kart kredytowych, które na świecie są podstawowym sposobem płatności przy tego typu transakcjach - sieciowe zakupy w Polsce najczęściej opłacane są dość archaiczną metodą "za zaliczeniem pocztowym". Aczkolwiek bardzo wygodny, system kart kredytowych również nie okazuje się idealny we wszelkich sytuacjach sieciowych zakupów i dlatego w wielu miejscach na świecie pracuje się nad systemem bezpośredniego, elektronicznego transferu pieniędzy przez Internet. Na razie jest w użyciu kilka konkurencyjnych systemów takich płatności, wszystkie jeszcze stosunkowo mało rozpowszechnione.
Każdemu użytkownikowi Internetu, niezależnie od tego czy wykorzystuje go do prowadzenia biznesu, działalności naukowej czy rozrywki, przydatne będą katalogi i wyszukiwacze, ułatwiające znalezienie w WWW informacji na interesujący nas temat. Warto również zgłosić do takich katalogów swoją własną witrynę, gdyż aby spełniła ona swoje zadanie, inni użytkownicy Internetu muszą się o niej dowiedzieć. Wspominałem już powyżej o katalogu Wirtualna Polska (http://wp.cnt.pl/). Innymi podobnymi katalogami polskich stron WWW są WOW! (http://www.wow.pl/) i Polish World (http://www.polishworld.com/) - ten ostatni zorientowany w większym stopniu na strony polskojęzyczne, ale znajdujące się poza granicami Polski. Jeżeli nie wystarczą nam informacje zawarte na polskich stronach, możemy sięgnąć do katalogów ogólnoświatowych - najsłynniejszym z nich jest Yahoo (http://www.yahoo.com/), lub do automatycznych "robotów" przeszukujących sieć, pozwalających odnaleźć niemal wszystkie strony WWW, na których znajduje się określone słowo lub ich kombinacja - dwa największe i najlepsze z takich "robotów" to AltaVista (http://altavista.digital.com/) i HotBot (http://www.hotbot.com/).
Powrót do wykazu artykułów o Internecie | Statystyka |