Błąd w CoolTalku!

Niemiła niespodzianka spotkała użytkowników programu CoolTalk (pisaliśmy o nim bliżej w numerze 10/96 MI, w artykule o "Internetowych telefonach"). W kopiach tego programu zawartych w finalnej wersji pakietu Netscape Navigator 3.0 (problem dotyczy tylko wersji dla Windows 3.1x) znalazł się błąd - pozostawiono z wersji testowej programu tzw. bombę czasową, uniemożliwiającą działanie programu po 31 października 1996 (wyświetlany jest komunikat o "przeterminowaniu" programu i konieczności zainstalowania aktualnej wersji). Firma Netscape udostępniła specjalny patch likwidujący ten błąd - posiadacze błędnych egzemplarzy CoolTalka mogą go otrzymać pod adresem ftp://ftp.netscape.com/pub/cooltalk/patch/windows/ctptch16.exe.


Polski Pegasus Mail

8 listopada 1996 r. oficjalnie ukazała się, długo oczekiwana przez wielu polskich użytkowników Internetu, polska wersja jednego z najpopularniejszych na świecie programów do obsługi poczty elektronicznej - Pegasus Mail. Obok katalońskiej, czeskiej, duńskiej, holenderskiej, francuskiej, niemieckiej, szwedzkiej i hiszpańskiej jest to dziewiąta wersja narodowa tego programu. Na razie spolszczona została wersja 3.22 dla DOS-u; w przygotowaniu są odpowiednie moduły dla najnowszej wersji DOS-owej (3.40) oraz wersji dla Windows. Oczywiście wersja polska, podobnie jak i dotychczasowa wersja angielska, w pełni obsługuje polskie litery w poczcie elektronicznej zgodnie ze standardem MIME i ISO 8859-2. Po stronie "wewnętrznej" używane mogą być kody Mazovii lub Latin-2 (CP 852).

Pegasus Mail jest zaawansowanym programem obsługującym pocztę elektroniczną w środowiskach DOS, Windows i Macintosh. Może działać jako dedykowany mailer w sieci Novell Netware, wykorzystując wszelkie udogodnienia i zabezpieczenia tej sieci, jak również na samodzielnym "wolnostojącym" komputerze, korzystając w standardowy sposób z protokołów POP i SMTP. Program jest dostępny za darmo (freeware), a otrzymać go można pod adresem ftp://ftp.let.rug.nl/pub/pmail.


Alta Vista po polsku

Szwedzka firma telekomunikacyjna Telia udostępniła w Internecie europejski mirror znanej wyszukiwarki Alta Vista, pozwalający na obsługę tej wyszukiwarki w dowolnym spośród języków europejskich - także po polsku. Główna strona europejskiej Alta Visty dostępna jest pod adresem http://www.altavista.telia.com/, zaś bezpośrednio do wyszukiwarki w języku polskim dostać się można używając adresu http://www.altavista.telia.com/cgi-bin/telia?country=pl&lang=pl. *

W chwili, gdy będziecie Państwo czytać te słowa, będzie już także prawdopodobnie funkcjonować prawdziwa polska (tzn. znajdująca się w Polsce i przeszukująca polskie serwery) wyszukiwarka WWW - Sieciowid, uruchomiony przez Polskę OnLine (http://sieciowid.pol.pl/). Istniejące dotychczas katalogi polskich zasobów WWW, takie jak Wirtualna Polska (http://wp.cnt.pl/), WOW! (http://www.wow.pl/) czy Polish World (http://www.polishworld.com/) nie były wyszukiwarkami, lecz właśnie ręcznie tworzonymi katalogami stron WWW, na wzór słynnego Yahoo! (http://www.yahoo.com/). Sieciowid natomiast jest automatycznym serwisem wyszukującym, podobnym do wspomnianej wyżej Alta Visty (choć oczywiście na znacznie mniejszą skalę).


Biznes w Internecie - Internet w biznesie

Pod takim hasłem odbyła się w dniach 4 i 6 grudnia br. w hotelu "Holiday Inn" w Warszawie konferencja zorganizowana przez Polską Fundację Promocji Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Polskie firmy są coraz bardziej zainteresowane Internetem i coraz aktywniej chcą być w nim obecne. Korzystanie z Internetu dla celów biznesowych promuje m.in. Krajowa Izba Gospodarcza - jeden ze współorganizatorów konferencji.

Konferencja przeznaczona była przede wszystkim dla pracowników instytucji wspierania małego biznesu: regionalnych izb gospodarczych, inkubatorów przedsiębiorczości, centrów informacji gospodarczej itp. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami działania Internetu oraz intranetów, możliwościami i sposobami wykorzystania sieci dla pozyskiwania informacji gospodarczych oraz dla promocji i reklamy własnej firmy, problemami marketingu elektronicznego i sprzedaży przez Internet, a także - last but not least - z ofertą krajowych usługodawców Internetowych, czyli gdzie, jak i za ile można się do sieci podłączyć. W uzupełnieniu wiadomości prezentowanych przez prelegentów uczestnicy konferencji mieli możliwość samodzielnego "spenetrowania" omawianych adresów Internetowych za pomocą umieszczonych przed salą konferencyjną stanowisk komputerowych wyposażonych w przeglądarki WWW (połączenie z siecią realizowane było drogą telefoniczną, za pośrednictwem kont bezpłatnie udostępnionych na ten cel przez firmę "Elektron").

Była to - w założeniu - pierwsza z cyklu konferencji poświęconych tej tematyce: organizatorzy zapowiadają w przyszłym roku kolejne, omawiające już bardziej szczegółowe zagadnienia, np. praktykę reklamy w Internecie (ze szczególnym uwzględnieniem zasad "netykiety"!).

Kontakt z organizatorami konferencji: fundmsp@cofund.org.pl.


* Wspomniana wyszukiwarka już nie funkcjonuje.


Jarosław Rafa 1996. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 6.02.97, uzupełnienia 12.09.2000.


Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka