Sieć, zrealizowana w oparciu łącza światłowodowe Tel-Energo (światłowody poprowadzone wzdłuż linii wysokiego napięcia), zestawiona została pomiędzy Poznaniem (węzeł sieci znajdował się na stoisku Tel-Energo na Infosystemie, skąd poprzez zbudowaną specjalnie na targi sieć FairNet'97 miał połączenie z siecią POZMAN), Łodzią (sieć LODMAN), Warszawą i Katowicami (węzły w siedzibach Polskich Sieci Elektroenergetycznych). Sprzęt dla prototypowej sieci dostarczyły m.in. firmy ATM i Solidex.
Wg informacji z PCSS eksperymentalna sieć będzie dalej funkcjonowała po zakończeniu targów. Planuje się jej stopniową rozbudowę i dołączanie kolejnych miast, aż do utworzenia pełnej sieci krajowej, stanowiącej alternatywny w stosunku do obecnie istniejących szkielet połączeń.
Uruchomienie tej sieci należy ocenić jako wydarzenie szczególnej rangi z wielu względów. Po pierwsze, dotychczas istniejące łącza szkieletowe Internetu w Polsce - czy to NASK-u, czy TP S.A. - nie mogły przekroczyć "magicznej" granicy 2 Mbps, a pomiędzy wieloma miastami przepustowość wynosiła zaledwie 512 kbps. Miało to oczywiście swój niebagatelny wpływ na osiąganą prędkość transmisji w relacjach międzymiastowych - nowe rozwiązanie przynosi skok o rząd wielkości! Po drugie, mamy wreszcie - czego środowiska sieciowe w Polsce domagały się już od dawna - szansę na szersze wykorzystanie ogromnego potencjału w postaci łączy Tel-Energo, do tej pory praktycznie "leżących odłogiem" i wykorzystywanych w niewielkim ułamku ich możliwości, głównie na wewnętrzne potrzeby energetyki. Jest to zarazem szansa wejścia na rynek sieciowy kolejnego wielkiego operatora, który może stanowić groźną konkurencję dla dominujących dotychczas na tym rynku NASK-u i TP S.A. Po trzecie wreszcie, jest to wielka szansa dla istniejących już w 20 miastach Polski sieci miejskich, które wobec coraz gorszego funkcjonowania NASK-u, do którego sieci były dotychczas podłączone, szukają dla siebie alternatywy i od dłuższego czasu noszą się z zamiarami utworzenia własnej łaczącej je sieci korporacyjnej. Skorzystanie z możliwości oferowanych przez Tel-Energo może być dla nich wielką szansą.
Znaczenie zaproponowanego przez PCSS i Tel-Energo rozwiązania zostało docenione przez patronujący konferencji Komitet Badań Naukowych i uhonorowane I nagrodą Przewodniczącego KBN (co zobaczyć można pod adresem http://www.polman97.poznan.pl/konkurs.html). Oby dobrze to wróżyło na przyszłość...
Podstawowym zadaniem Walnego Zgromadzenia okazał się wybór nowego zarządu. Dwóch członków dotychczasowego zarządu już wcześniej zrezygnowało ze swoich funkcji. Dwaj inni, wobec wcześniejszej silnej krytyki ze strony członków PSI, złożyli swoje rezygnacje na Zgromadzeniu. Sytuację dodatkowo skomplikowała niedawna tragiczna śmierć dotychczasowego prezesa stowarzyszenia, Marka Cara. Wobec niewielkiej liczby aktywnych członków PSI wybór nowego zarządu nie był zadaniem łatwym. Ostatecznie nowym prezesem PSI wybrany został Tomasz Kokowski (kokowski@put.poznan.pl), wicedyrektor uczelnianego centrum obliczeniowego Politechniki Poznańskiej. Poza nim w skład zarządu weszli: Rafał Maszkowski (rzm@torun.pdi.net) z firmy Publiczny Dostęp do Internetu, twórca listy "Polskich Zasobów Sieciowych" (http://www.agh.edu.pl/pzs/pzs.html) i Dariusz Wichniewicz (darekw@atm.com.pl) z firmy ATM - wiceprezesi, Michał Jankowski (michalj@fuw.edu.pl) - skarbnik, oraz członkowie zarządu: Grzegorz Brzeski (gregory@webcorp.com.pl), Grzegorz Sapijaszko (sapi@ldhpux.immt.pwr.wroc.pl) i Maciej Śnieżek (msniezek@medianet.com.pl).
Zgromadzenie przyjęło również "Listę Aktualnych Problemów Polskiego Internetu" (http://www.cto.us.edu.pl/lap97/) opracowaną przez byłego wiceprezesa PSI Macieja Uhliga (muhlig@us.edu.pl) jako podstawę do wypracowania przyszłego programu działania stowarzyszenia.
Wielu spośród członków PSI nazwało minione Walne Zgromadzenie "odrodzeniem PSI", odbierając je jako wyprowadzenie stowarzyszenia z trudnej sytuacji, w jakiej się znalazło. Zważywszy jednak na małą liczbę aktywnych członków PSI, nie można jednak nie zadawać sobie pytania - jakie będą jego dalsze losy? Czy PSI przetrwa i czy będzie odgrywać istotną rolę w życiu polskiego Internetu?
Relacja z II Walnego Zgromadzenia PSI dostępna jest w Internecie pod adresem http://origin.psi.org.pl/Walne/Relacja.html.
Powrót do wykazu artykułów o Internecie | Statystyka |