Oddział Elektroniczny PBG otwarty!

14 października br. został oficjalnie otwarty Oddział Elektroniczny banku PBG S.A., o którego powstaniu pisaliśmy w MI 7/98. Oddział ten umożliwia zarówno osobom fizycznym, jak i firmom zakładanie rachunków bankowych obsługiwanych przez Internet.

Uroczystego otwarcia oddziału dokonała prezes banku Pekao S.A., Maria Wiśniewska. Z kolei wiceprezes PBG, Janusz Gładyszewski, rozproszył wyrażane niejednokrotnie wcześniej obawy o przyszłość Oddziału Elektronicznego wobec perspektywy połączenia od 1 stycznia 1999 r. wszystkich banków Grupy Pekao S.A., a tym samym likwidacji PBG jako odrębnego banku. Od 1 stycznia przyszłego roku Oddział Elektroniczny wejdzie w struktury "nowego" banku Pekao S.A. i obejmie swoją działalnością także dotychczasowe "zwykłe" rachunki we wszystkich oddziałach banków Grupy. Ich posiadacze po podpisaniu dodatkowej umowy będą mogli zarządzać swoim kontem przez Internet. Również i rachunki zakładane obecnie w wirtualnym oddziale będzie można po 1 stycznia wzbogacić we wszystkie atrybuty "zwykłego" konta w banku Pekao S.A., w tym czeki i karty płatnicze (obecnie rachunki te pozwalają tylko na wykonywanie wypłat bezgotówkowych poprzez przelewy na inne konta).

W ten sposób po raz pierwszy w Polsce home-banking przez Internet stanie się dostępny dla stosunkowo dużej liczby klientów (szacuje się, że bank Pekao S.A. jest na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby prowadzonych kont). Chyba zatem niezbyt długo przyjdzie nam czekać, aż w ślad za tą pionierską inicjatywą pójdą także i inne banki...

Bliższe informacje: http://www.pbg.pl/oe/.


ICANN wybiera prezesa

Esther Dyson, szeroko znana z działalności w różnych organizacjach (m.in. Electronic Frontier Foundation) propagatorka Internetu, została tymczasowym prezesem Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - zarejestrowanej na początku października br. organizacji, mającej przejąć dotychczasowe funkcje IANA i InterNIC w zakresie zarządzania systemem adresowania Internetu.

Po niespodziewanej śmierci Jona Postela, szefa IANA, duża część środowisk związanych z rozwojem Internetu nalegała na jak najszybsze ukonstytuowanie się nowej organizacji i rozpoczęcie przez nią pracy. 25 października odbyło się pierwsze posiedzenie tymczasowego zarządu ICANN, na którym, oprócz wyboru Esther Dyson na prezesa, zdecydowano o powołaniu na stanowisko tymczasowego dyrektora wykonawczego ICANN Michaela M. Robertsa. Jest on prawdziwym "weteranem", jeżeli chodzi o pełnienie podobnych funkcji w instytucjach non-profit związanych z Internetem: m.in. był pierwszym dyrektorem wykonawczym Internet Society, a w ostatnim czasie organizatorem i pierwszym dyrektorem projektu Internet 2.

Nowo wybrani szefowie ICANN stwierdzili, że sprawą krytyczną jest jak najszybsze wypracowanie przez organizację szczegółowych procedur działania oraz mechanizmu finansowania, aby można było szybko rozpocząć proces przejęcia przez ICANN zarządzania domenami.


Grupy newsowe dostępne pocztą

Od kilku miesięcy działa w polskim Internecie ciekawa usługa, dzięki której możliwe jest otrzymywanie wiadomości z polskich grup Usenetu poprzez pocztę elektroniczną. Pod adresem newsgate.gliwice.pl uruchomiony został listserwer, na którym każda grupa newsowa ma swój odpowiednik w postaci listy dyskusyjnej: przykładowo np. grupie pl.ogloszenia.rozne odpowiada lista pl-ogloszenia-rozne@newsgate.gliwice.pl. Po zapisaniu się na taką listę (co robimy poprzez wysłanie na adres majordomo@newsgate.gliwice.pl listu zawierającego treść "subscribe nazwa-listy", np. "subscribe pl-ogloszenia-rozne") będziemy wszystkie wiadomości z danej grupy otrzymywać do swojej skrzynki pocztowej. Możemy również wysyłać wiadomości do grupy newsowej, przesyłając je pocztą elektroniczną na adres listy.

Nowy serwis jest rozwiązaniem odrębnym od funkcjonujących na różnych listserwerach pojedynczych list dyskusyjnych sprzężonych z konkretnymi grupami newsowymi (np. lista dyskusyjna polip@man.lodz.pl sprzężona z grupą pl.listserv.polip), stanowiąc kompleksowe rozwiązanie obejmujące wszystkie polskie grupy newsowe. Jest także niezależny od dotychczas istniejącej bramki gateway.usenet.pl umożliwiającej w podobny sposób wysyłanie listów do grup dyskusyjnych pocztą elektroniczną (ale nie ich otrzymywanie). Z pewnością serwis ten przyda się wielu osobom nie mającym dostępu do serwera news lub preferującym formę odbierania wiadomości poprzez e-mail.

Autorem i administratorem serwisu jest Rafał Łukawski z Politechniki Śląskiej. Bliższe informacje znaleźć można pod adresem: http://www.newsgate.gliwice.pl/.


Jarosław Rafa 1998. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 21.12.98.


Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka