Poprzedni odcinek

Internet, ależ to proste (24)

Jeżeli znajdziemy się w sytuacji wymagającej skorzystania z telnetu, będziemy potrzebowali do tego celu odpowiedniego programu - Netscape Navigator nie obsługuje tej usługi. Jednym z najlepszych niekomercyjnych klientów telnetu dla Windows jest program o nazwie QVT/Net, który znaleźć można - podobnie jak omawiany uprzednio WS_FTP - w katalogu "winsock" archiwum WinSite. W istocie QVT/Net jest nie tylko programem do telnetu: to "kombajn" obsługujący ponadto jeszcze FTP, pocztę elektroniczną i newsy. Jest jednak w realizacji tych usług gorszy od dotychczas opisywanych programów, dlatego też nie polecałem go do tych celów. Moduł FTP w QVT/Net'cie nie jest graficzny, tak jak w WS_FTP, lecz "tradycyjny", obsługiwany za pomocą komend, analogicznie do Unixowego programu FTP. Jest to rozwiązanie bardziej uniwersalne i pozwalające obsłużyć pewne nietypowe sytuacje, w których "nie radzą sobie" graficzne programy FTP - ale za to znacznie mniej wygodne, no i wymagające znajomości owych komend! Jeżeli jednak ktoś je zna, dobrze jest mieć "pod ręką" takie klasyczne "tekstowe" FTP jak w QVT/Net'cie - czasami okazuje się niezastąpione.

Jeżeli natomiast chodzi o moduły poczty i newsów zawarte w QVT/Net'cie, to jeżeli dysponuje się Netscape Navigatorem, nie ma żadnej potrzeby korzystania z nich. Mają one zbliżone możliwości, ale w przeciwieństwie do Navigatora nie obsługują polskich liter, co w naszych warunkach może być dość istotną niedogodnością.

Istnieje również popularny klient telnetu (i FTP) pracujący w systemie DOS - program o nazwie CUTCP. Zdobył on sobie popularność zwłaszcza na uczelniach, gdzie często zdarza się, iż "pecety" wykorzystywane są przede wszystkim jako terminale większych maszyn Unixowych, na których dopiero wykonuje się wszystkie zasadnicze prace. Użytkownicy często więc instalują na swoich komputerach tylko CUTCP, rezygnując z innego oprogramowania sieciowego, i "telnetują się" przy jego pomocy na swoje konto Unixowe. Stamtąd korzystają, w miarę potrzeby, z innych usług sieciowych - czytają i wysyłają pocztę, przeglądają newsy itp. - za pomocą odpowiedniego oprogramowania Unixowego. Jest to sytuacja zbliżona do pracy na koncie terminalowym u providera, i podobnie jak w tym ostatnim przypadku, nie umożliwia korzystania z WWW w trybie graficznym (aczkolwiek wiele osób używa w takiej sytuacji tekstowej, Unixowej przeglądarki WWW o nazwie Lynx).

Powyższym opisem usługi telnet zamykamy zbiór podstawowych wiadomości o sieci Internet i jej usługach, które przedstawialiśmy w niniejszym cyklu artykułów. Na zakończenie warto jeszcze - niektórym - przypomnieć, a innym - przedstawić garść adresów WWW, które zaliczyć można do "żelaznego repertuaru" każdego użytkownika Sieci; wszystkie one pomagają w "wędrowaniu" po jej "zakamarkach" i odnajdywaniu potrzebnych nam informacji.

http://info.fuw.edu.pl/pl/PolskaHome.html
strona macierzysta Polski. Spory zbiór odsyłaczy do różnych źródeł informacji związanych z Polską.
http://www.agh.edu.pl/pzs/pzs.html
Polskie Zasoby Sieciowe. Obszerny wykaz polskich serwerów FTP, gophera i WWW, list dyskusyjnych, grup Usenetowych i innych usług informacyjnych dostępnych w polskim Internecie.
http://www.nask.pl/Resources/www.html
prawdopodobnie najobszerniejsza lista polskich serwerów WWW.
http://wp.cnt.pl/
Wirtualna Polska. Najlepiej redagowany katalog tematyczny polskich stron WWW.
http://sunsite.icm.edu.pl/
SunSite - największy polski serwer FTP - gigabajty oprogramowania (i nie tylko...)
http://archie.icm.edu.pl/
Archie - poszukuje plików w archiwach FTP na całym świecie.
http://www.shareware.com/
potrafi znaleźć program na serwerach FTP takźe wtedy, gdy znamy tylko jego nazwę "opisową" (a nie nazwę pliku).
http://www.yahoo.com/
Yahoo - coś jak Wirtualna Polska, ale obejmuje cały świat; pierwszy i najsłynniejszy, wręcz "kultowy" katalog tematyczny stron WWW.
http://altavista.digital.com/ i http://www.hotbot.com/
Altavista i HotBot - dwie najlepsze przeszukiwarki WWW: wyszukują strony z informacjami na interesujący nas temat.
http://altavista.telia.com/cgi-bin/telia?country=pl&lang=pl
ta wersja Altavisty porozumiewa się z użytkownikiem w języku polskim, choć szuka oczywiście na całym świecie.
http://www.dejanews.com/
ten z kolei serwer pozwala na wyszukiwanie informacji w listach wysyłanych do grup Usenetowych - włącznie ze starymi przesyłkami, których nie ma już na serwerach news!
I wreszcie na koniec odrobina autoreklamy: http://www.wsp.krakow.pl/papers/papers.html - pod tym adresem znajdziesz m.in. teksty artykułów z niniejszego cyklu, a także wiele innych publikacji na temat Internetu...

Do zobaczenia "na sieci"!


Jarosław Rafa 1997. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 27.02.97.


Poprzedni odcinek

Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka