ICANN powołała dziewięcioosobowy tymczasowy zarząd, mający działać do chwili, gdy zgodnie ze statutem nie zostanie wybrany zarząd właściwy. W jego skład weszli: Geraldine Capdeboscq, wiceprezes firmy Bull; George H. Conrades, były dyrektor firmy BBN Corporation, produkującej od 1969 r. osprzęt sieciowy dla Internetu; Gregory L. Crew, prezes Australijskiego Forum Telekomunikacji; Esther Dyson, słynna propagatorka idei społeczeństwa informacyjnego, członkini zarządów wielu firm komputerowych, znana m.in. z działalności w Electronic Frontier Foundation; Frank Fitzsimmons z firmy konsultingowej Dun & Bradstreet; Hans Kraaijenbrink, prezes zarządu Stowarzyszenia Europejskich Operatorów Sieci Telekomunikacyjnych; Jun Murai, profesor z Keio University i członek zarządu Internet Society; Eugenio Triana, były wicedyrektor Komisji Europejskiej do spraw telekomunikacji; i Linda S. Wilson, naukowiec z Radcliffe College, członkini licznych amerykańskich towarzystw naukowych.
W komunikacie informującym o utworzeniu "nowej IANA" Jon Postel stwierdza, że aczkolwiek ICANN została już formalnie zarejestrowana, to w praktyce "dotarcie" wszystkich szczegółów i procedur jej działalności wymagać będzie jeszcze sporo pracy. Należy stąd wnioskować, że raczej nie powinniśmy się spodziewać w najbliższym czasie jakichś rewolucyjnych zmian w strukturze domen Internetowych, np. utworzenia nowych domen najwyższego poziomu.
Przemawia za tym również fakt, że wbrew wcześniejszym stanowczym zapowiedziom definitywnego wycofania się z dniem 30 września br. ze współpracy z NSI, rząd USA po raz kolejny przedłużył umowę z tą firmą - do 30 września 2000. InterNIC będzie zatem nadal rejestrować poddomeny w domenach .com, .org i .net; w aneksie przedłużającym umowę określono jednak szczegółowy harmonogram działań, które mają doprowadzić do zlikwidowania monopolu NSI w rejestracji domen i przejścia na system konkurencyjny, w którym rejestrację w tych domenach mogłoby prowadzić wiele firm. System konkurencyjny ma zacząć funkcjonować w ograniczonym zakresie (rejestracji dokonywać będzie 5 firm) od 31 marca 1999, zaś pełną funkcjonalność ma osiągnąć od 1 października 1999. NSI musi także w terminie do 30 dni od podpisania aneksu do umowy przekazać do dyspozycji rządu USA całe oprogramowanie i dane dotychczas utworzone i zgromadzone w toku zarządzania domenami. Materiały te rząd przekaże nowej instytucji, która przejmie po InterNIC-u zarządzanie domenami najwyższego poziomu.
Nie jest jednak bynajmniej stuprocentowo pewne, że tą nową instytucją będzie ICANN. 29 września - tuż przed oficjalnym zarejestrowaniem ICANN - rząd zwrócił się z apelem "do sektora prywatnego" o nadsyłanie innych propozycji dotyczących powołania takiej instytucji. W istocie, zgłoszona została konkurencyjna propozycja grupy firm komputerowych, określającej się jako "grupa robocza z Bostonu" (Boston Working Group). Grupa ta zarzuca propozycji IANA/ICANN zbyt małą demokratyczność oraz odejście od consensusu wypracowanego przez społeczność Internetową w toku publicznej dyskusji nad dokumentem rządowym z czerwca br. Można się spodziewać, że pojawią się jeszcze inne propozycje, i rząd USA będzie chciał arbitralnie dokonać wyboru jednej spośród nich, uznając tym samym daną organizację za "odpowiednią" do zajmowania się sprawami przyszłości Internetu. Tak jak poprzednio, znów w tej sytuacji użytkownicy Internetu zadają sobie to samo pytanie - na jakiej podstawie rząd przyznał sobie takie prawo?
Bliższe informacje znaleźć można pod adresami:
Interaktywne plany miast znaleźć można pod adresami http://www.kki.net.pl/imap/ lub http://www.polsl.gliwice.pl/~mapadm/ (zawartość obydwu witryn jest identyczna). System oparty jest na standardach firmy ESRI - czołowego światowego producenta systemów GIS, a jego twórcą jest Grzegorz Myrda z Politechniki Śląskiej.
Do korzystania z serwisu niezbędna jest rzecz jasna przeglądarka obsługująca Javę. Na razie na serwerze dostępne są plany Katowic, Gliwic i (w wersji roboczej, zawierającej jeszcze niewiele danych) Krakowa. Czekamy na kolejne!
Powrót do wykazu artykułów o Internecie | Statystyka |