Poprzedni odcinek Następny odcinek

Internet, ależ to proste (16)

Przed tygodniem wysłaliśmy sami do siebie list pocztą elektroniczną. Przyjrzyjmy się teraz dokładniej jego wyglądowi (zob. rysunek). Jak już o tym wspominałem, właściwa treść listu poprzedzona jest nagłówkiem. Oprócz wpisanych przez nas przy wysyłaniu listu pól "To:" i "Subject:" w nagłówku listu odnajdujemy także informacje dodane automatycznie przez program pocztowy - są to adres i ewentualnie nazwisko nadawcy ("From:") oraz data i czas wysłania listu ("Date:"). Czasami w nagłówkach występują jeszcze inne pola; "Cc:" na przykład informuje, że kopia listu - oprócz właściwego adresata - wysłana została pod wskazane w tym polu adresy, zaś "Reply-To:" określa adres, pod który program pocztowy będzie wysyłał odpowiedzi na ten list, jeżeli użytkownik chce je otrzymywać na inny adres niż figurujący w polu "From:".

[Rysunek - kliknij tutaj]

Przy pracy w trybie przeglądania skrzynki pocztowej programy oferują nam szereg funkcji służących do manipulacji listami. List otrzymany pocztą elektroniczną możemy skasować, wydrukować, zachować w pliku tekstowym. Możemy też przenieść go do wybranego foldera: większość programów pocztowych daje możliwość grupowania listów w tzw. foldery, w których można przechowywać listy w jakiś sposób związane ze sobą, np. dotyczące tej samej sprawy, albo pochodzące od jednego określonego nadawcy.

Z reguły otrzymywane listy wymagają odpowiedzi. Każdy program poczty elektronicznej posiada funkcję odpowiedzi (reply), znacznie ułatwiającą tę czynność. Po wybraniu tej opcji program otwiera okienko edycyjne, wypełniając automatycznie pola "To:" i "Subject:" odpowiednio adresem nadawcy listu, na który odpowiadamy (bądź adresem z pola "Reply-To:", jeżeli jest ono obecne w nagłówku) oraz tematem oryginalnego listu, poprzedzonym skrótem "Re:" dla zasygnalizowania, że jest to odpowiedź. W poczcie elektronicznej przyjął się zwyczaj cytowania w odpowiedzi tych fragmentów oryginalnego listu, do których się odnosimy, i umieszczania naszych komentarzy pod spodem - w ten sposób nasz korespondent jasno widzi, czego konkretnie dotyczy nasza odpowiedź, bez konieczności używania formułek typu "odpowiadając na Pański list w sprawie..." Cytowania takiego dokonuje się, poprzedzając w treści naszej odpowiedzi wiersze pochodzące z oryginalnego listu znakiem ">", np. tak:

> Czy pracuje moze w waszej firmie czlowiek nazwiskiem Zbyszek
> Kowalik?
Niestety, nie znam takiego. Z tego, co pytalem kolegow, nigdy tu nie
pracowal.
Funkcja odpowiedzi w większości programów pocztowych automatycznie umieszcza w okienku edycyjnym zacytowaną pełną treść oryginalnego listu - pozostaje tylko usunąć z niej niepotrzebne fragmenty. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy cytować oryginalnego listu w swojej odpowiedzi, zachowanie to można zawsze wyłączyć w konfiguracji programu.

Inną przydatną funkcją programów pocztowych jest tzw. dosyłanie (forward), czyli możliwość przesłania otrzymanego listu innemu użytkownikowi, z ewentualnym dołączeniem swoich komentarzy. Funkcja ta jest bardzo przydatna w sytuacji np. gdy pracownik techniczny jakiejś firmy otrzymuje list z pytaniem, którego właściwszym adresatem byłby ktoś z działu finansowego; wówczas może łatwo przekazać ten list pod właściwy adres.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przedstawionym powyżej przykładzie elektronicznego listu brak jest polskich liter. Do niedawna, tzn. mniej więcej do wiosny bieżącego roku, była to w poczcie elektronicznej sytuacja typowa. Istniejące oprogramowanie pocztowe generalnie nie było przystosowane do obsługi polskich liter, w efekcie czego powszechnie pisano po "polskawemu" - zastępując kłopotliwe polskie litery odpowiednimi literami łacińskimi. Dopiero od niedawna są szerzej dostępne programy obsługujące polskie litery tak w poczcie elektronicznej, jak i grupach dyskusyjnych (m.in. najnowsze wersje Netscape Navigatora i Microsoft Internet Explorera), i stopniowo pojawia się coraz więcej listów pisanych już z użyciem tych liter. Ciągle jednak wielu użytkowników używa - często z przyczyn niezależnych od siebie - starego oprogramowania i nadal pisze po "polskawemu" (do tematu polskich liter powrócimy w jednym z następnych odcinków cyklu).

Jak dotąd nadal jednak nie wiemy podstawowej rzeczy: do kogo pisać? Dotychczas udało się nam jedynie wysłać list do siebie. Oczywiście, zależy to od tego, do czego chcemy wykorzystywać Internet i z kim się kontaktować. Adresy e-mail coraz częściej możemy znaleźć w reklamach firm, stopkach redakcyjnych czasopism, a nawet na wizytówkach - zamiast używać do kontaktu z interesującą nas firmą czy osobą zwykłej poczty czy telefonu możemy posłużyć się pocztą elektroniczną - szybciej, taniej i wygodniej. Możemy kontaktować się e-mailem z autorami posiadanych programów komputerowych, zwłaszcza tych "ściągniętych" z Internetu (adresy zwykle znajdują się w dokumentacji programu), przekazując im swoje uwagi, pytania czy też informacje o dostrzeżonych w programie błędach. Także przeglądając strony WWW napotkamy mnóstwo adresów związanych z tymi stronami firm czy osób - do nich również możemy pisać, jeżeli zainteresuje nas tematyka danej strony. W tym przypadku wysyłanie listów jest szczególnie proste - adresy zawarte na stronach WWW są zwykle odsyłaczami, na które wystarczy kliknąć, aby automatycznie otworzyło się okienko edycji listu z wpisanym już w pole "To:" właściwym adresem odbiorcy. Po jakimś czasie korzystania z sieci na pewno "dorobimy się" stałego grona korespondentów, z którymi utrzymywać będziemy e-mailowe kontakty, czy to o charakterze zawodowym, czy czysto prywatne. Zwłaszcza jeżeli zapiszemy się na listę dyskusyjną, która umożliwia prowadzenie publicznej, wieloosobowej dyskusji przez e-mail - ale o tym już w następnym artykule.


Jarosław Rafa 1996. Tekst udostępniony na licencji Creative Commons (uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych). Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, co to oznacza i co możesz z tym tekstem zrobić. W razie jakichkolwiek wątpliwości licencyjnych bądź w celu uzyskania zgody na rozpowszechnianie wykraczające poza warunki licencji proszę o kontakt e-mailem: raj@ap.krakow.pl.

Wersja HTML opracowana 24.11.96.


Poprzedni odcinek Następny odcinek

Powrót do wykazu artykułów o Internecie Statystyka