Poprzedni odcinek | Następny odcinek |
W niektórych zastosowaniach sieci - takich jak np. zdalna praca terminalowa na innym komputerze, za pomocą usługi telnet - znajomość adresu sieciowego danego komputera (domenowego lub IP) całkowicie wystarcza. Istnieją jednak usługi, takie jak np. poczta elektroniczna, które służą komunikacji nie tyle z określonym komputerem, co z określonym użytkownikiem. Podobnie jak w przypadku wysyłania zwykłego listu nie wystarczy podać na kopercie ulicy i numeru domu, lecz trzeba jeszcze (a może nawet przede wszystkim) napisać nazwisko osoby, do której list jest adresowany, podobnie i adres poczty elektronicznej musi określać konkretnego użytkownika danego komputera.
Adres poczty elektronicznej użytkownika (adres e-mail) tworzy się w oparciu o nazwę (identyfikator) jego konta; jeżeli użytkownik posiada konto o identyfikatorze kowalski na komputerze komputer.firma.net.pl, to jego adres e-mail składa się z tych dwu części połączonych znakiem "@" (at): "kowalski@komputer.firma.net.pl". W wielu instytucjach system pocztowy zorganizowany jest w taki sposób, że nazwę konkretnego komputera można w adresie opuścić; serwer pocztowy danej instytucji sam odnajdzie właściwy komputer i skieruje do niego list. W przypadku wysyłania listu do takiej firmy możemy więc posłużyć się adresem w postaci "kowalski@firma.net.pl". Podobnie jak to jest w przypadku adresów domenowych komputerów, jedno i to samo konto użytkownika może posiadać kilka różnych adresów pocztowych; często zdarza się np. że obok powyższej, "klasycznej" postaci adresów, administrator poczty w danej domenie tworzy dodatkowo "eleganckie" adresy, zawierające zamiast identyfikatora użytkownika jego imię i nazwisko: "Jan.Kowalski@firma.net.pl". Zarówno w adresach domenowych komputerów, jak i w adresach pocztowych duże i małe litery są traktowane jednakowo, aczkolwiek administratorzy poszczególnych systemów zwyczajowo zapisują pewne części adresów dużymi, a inne małymi literami.
Z ostatnim rodzajem adresów mamy do czynienia w przypadku usług takich jak WWW. Są to tzw. adresy URL (Universal Resource Locator), pozwalające jednoznacznie wskazać każdy z milionów dokumentów osiągalnych w sieci za pomocą tego systemu. "Na wygląd" są one najbardziej skomplikowane; typowy adres URL może wyglądać np. tak: http://www.wsp.krakow.pl/papers/ptinet13.html (pod tym właśnie adresem dostępny jest w Internecie tekst niniejszego artykułu). Kiedy "wędrujemy" po sieci za pomocą przeglądarki WWW (takiej jak np. wspomniany Netscape Navigator), podobne do powyższego adresy aktualnie oglądanych stron pojawiają się w specjalnej ramce u góry ekranu przeglądarki - można je np. zapisać albo skopiować do jakiegoś pliku. Początkowy fragment takiego adresu, ten znajdujący się przed dwukropkiem, określa rodzaj usługi, za pomocą której wskazany dokument jest osiągalny. W tym przypadku jest to "http:", co oznacza dokument udostępniany za pomocą serwera WWW i możliwy do oglądania w przeglądarce. Nie mniej często spotykane są adresy zaczynające się od "ftp:" - adresy takie odwołują się do zasobów tzw. anonimowych serwerów FTP (będzie jeszcze o tym mowa dalej), zawierających pliki przeznaczone do bezpośredniego skopiowania na dysk naszego komputera (w ten sposób z reguły udostępniane jest rozpowszechniane w Internecie darmowe oprogramowanie). Jeszcze inną możliwością jest "gopher"; to dokumenty dostępne na serwerach przestarzałego już dziś systemu gopher: - uproszczonego poprzednika WWW.
Oddzielony "magicznym" dwukropkiem i dwoma znakami "slash" (/) następuje adres domenowy (bądź - rzadko - IP) serwera z interesującym nas dokumentem, a bezpośrednio po nim ścieżka dostępu do samego dokumentu. Przypomina ona znaną wszystkim użytkownikom DOS-a ścieżkę dostępu do pliku bądź katalogu na dysku (tyle tylko, że zamiast znaków backslash - "\" - stosowane są znaki "/"), chociaż nie zawsze odpowiada faktycznej strukturze katalogów na dysku serwera; ma jednak analogiczny sens. Czasami w charakterze całej "ścieżki dostępu" figuruje pojedynczy znak "/" - oznacza to, że chcemy się odwołać do głównej strony lub głównego katalogu danego serwera. Adres wtedy wygląda np. tak: "http://www.nask.pl/".
Istnieją również adresy URL innych typów niż wymienione trzy, pozwalające odwoływać się z poziomu przeglądarki WWW do innych usług sieciowych - np. "mailto:" czy "news:", ich konstrukcja odbiega jednakże od przedstawionego schematu.
Poprzedni odcinek | Następny odcinek |
Powrót do wykazu artykułów o Internecie | Statystyka |